Kursy Bitcoin - jak czytać wykres

Bitcoin właśnie święci swoje triumfy i wiele osób chciałoby zacząć na nim zarabiać. Niestety brakuje im wiedzy, jak należy czytać podstawowe informacje z wykresów. Jeśli jesteś jedną z nich, to zapraszamy Cię do lektury tego artykułu. Pomoże Ci on zrozumieć podstawy, dzięki którym łatwo odczytasz wykres Bitcoina i innych kryptowalut. 

Wykres świecowy czy liniowy? Oto jest pytanie!

Wykresy służą inwestorom do śledzenia zmian cenowych wybranych instrumentów finansowych oraz kryptowalut. Zawierają dane historyczne, na podstawie których można podejmować lepsze decyzje. Wpisując w wyszukiwarce hasło: „cena bitcoina wykres” możesz natknąć się na prosty wykres liniowy, który pokazuje kwotę, ale poza nią jest mało informacji. Nie jest on wystarczający dla doświadczonych graczy. Warto, żebyś przełączył widok na wersję świecową, która prezentuje cztery razy więcej danych. Z takiego wykresu możesz odczytać:

● ceny otwarcia i zamknięcia w czasie sesji, pokazywane przez korpus świecy;

● ceny minimalne i maksymalne osiągnięte w czasie handlu, wskazują na nie długości knotów świecy, czyli te długie nitki;

● wynik sesji – kolor, jakim oznaczono świecę, pokazuje, czy przewagę zdobyli kupujący – kolor zielony lub sprzedający – kolor czerwony. Przewaga tych pierwszych oznacza większy popyt i wzrost ceny, a sytuacja odwrotna to większa podaż i spadki;  

● wolumen – jest wskaźnikiem aktywności inwestorów. Jeśli się zwiększa, oznacza to rosnące zainteresowanie danym aktywem. Przykładowo może wzrosnąć wartość Bitcoina – wykres kursu zwiastuje zmiany trendu i warto się pod niego podłączyć. Jeśli wolumen zaczyna słabnąć, to może oznaczać korektę. Wtedy warto realizować zyski i sprzedać dany instrument. 

 

Każda pojedyncza świeca jest w stanie dostarczyć wielu informacji. Wystarczy, że  najedziesz na nią myszką i przytrzymasz kursor. W ustawieniach można wybrać, jaki okres będzie prezentować. Jeśli chcesz zobaczyć wykres ceny Bitcoina za ostatni miesiąc, to wciśnij symbol M. Wówczas wyświetli się rysunek prezentujący ostatnie 30 dni.  

Wykres kursu Bitcoina – jak się kształtuje?

Zwolennicy analizy technicznej twierdzą, że można łatwo przewidzieć, jak będą przebiegały trendy. Uczą się formacji, które w przeszłości sprawdziły się i wyprzedziły wzrosty lub spadki. Według nich najważniejsza jest cena Bitcoina – wykres odzwierciedla wszystkie czynniki, które na nią wpłynęły. Zachowania kupujących i sprzedających przekładają się na tworzenie trendów, czyli wzorów zachowań z przeszłości. Na tej podstawie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje trendów: 

● trend wzrostowy – rośnie, zazwyczaj wspina się powoli, ale przez dłuższy czas, 

● trend spadkowy – spada, często dzieje się to gwałtownie i trwa krócej niż przy wzrostach, 

● trend horyzontalny, zwany bocznym – jest to kanał, w którym porusza się wykres Bitcoin, w tym przypadku nie rośnie i nie spada. Kurs dryfuje w bok i nie widać wyraźnej tendencji.

Jak sprawdzić cenę Bitcoina na wykresie?

Aby Twoja strategia przyniosła jak najwięcej korzyści, musisz nauczyć się korzystać z różnych narzędzi. Czytając wykres, staraj się patrzeć na sytuację całościowo. Zobacz, jaka jest cena Bitcoina – wykres pokaże Ci obecny trend. Popatrz na wolumen i postaraj się ocenić, czy kryptowaluta cieszy się większym zainteresowaniem, czy też ono słabnie. Jeśli trend na wykresie świecowym idzie w parze z wolumenem, może to być jasny sygnał do zakupu lub sprzedaży. Dodatkowo możesz sprawdzić wskaźnik RSI, który określa, czy Bitcoin jest obecnie krótkoterminowo drogi, czy tani. Te informacje powinny pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji. 

Ile energii zużywa bitcoin?

Kryptowaluty są ostatnimi czasy wyjątkowo popularne i jest to związane przede wszystkim z możliwością (teoretycznie) dużego zarobku, jednak wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu i

Czytaj więcej »