Masz w planach rozpoczęcie swojej przygody z kryptowalutami? Chcesz zainwestować w waluty internetowe, ale nie wiesz, od czego zacząć oraz na jakiej zasadzie działa giełda? Jeśli tak, z pewnością ucieszy Cię fakt, że specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, stworzyliśmy ten krótki poradnik, z którego dowiesz się, dlaczego kryptowaluty mają wartość oraz co robić, by na nich zarobić. Jeśli zatem jesteś zainteresowany, zachęcamy do dalszej lektury, a gwarantujemy, że się nie zawiedziesz.

Co to są kryptowaluty?

 

Zanim przejdziemy do tego, jak kryptowaluty stały się jedną z najbardziej popularnych metod płatniczych, należy odpowiedzieć sobie na pytanie czym tak właściwie są oraz od czego zależy wartość kryptowaluty. Otóż często nazywana również walutą kryptograficzną lub też wirtualną monetą to nic innego jak pewnego rodzaju system księgowy, którego zadaniem jest umożliwienie jego użytkownikom prowadzenie opłat oraz transakcji za określone przedmioty bądź usługi. Choć początkowo może wydawać się, że za wirtualną walutę, która istnieje jedynie w internecie, nie można kupić nic wartościowego, należy jasno zaznaczyć, że jest to bardzo duży mit. Jeszcze do niedawna wykorzystując Bitcoin, można było dokonać zakupu luksusowego samochodu marki Tesla. Obecnie właściciel, Elon Musk, zrezygnował z tej opcji i zmienił kryptowalutę na dodgecoina. Warto jest także zdawać sobie sprawę z tego, że działanie w dużej mierze opiera się na systemie, w którym każda wirtualna moneta miała swój indywidualny klucz zabezpieczający. Ma to na celu przede wszystkim uniemożliwienie sprzedania lub też wydania dwa razy dokładnie tej samej monety. Biorąc to pod uwagę, śmiało można zatem stwierdzić, że kryptowaluty są znacznie bardziej bezpieczne niż tradycyjne pieniądze, których używamy. 

Jak działają kryptowaluty?

 

Choć obecnie wirtualne monety nie są uznawane przez znaczną większość państw za oficjalne waluty, to ich popularność, a co za tym idzie, również wartość z roku na rok coraz bardziej wzrasta. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę okazał się być oczywiście Bitcoin, jednak jego śladem podążają również inne firmy zajmujące się produkcją walut kryptograficznych. Przez to, że nie są uznawane za jednostkę walutową, transakcje dokonane za ich pomocą z reguły nie są objęte ulgami podatkowymi. Warto jest jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sytuacja ta kreuje się zupełnie inaczej w Unii Europejskiej. Dlaczego? Otóż Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, który jednoznacznie uznaje kryptowaluty jako środek płatniczy, dlatego podlegają one pod VAT, jednak jako waluta jest ona zwolniona z płacenia podatku. Mówiąc o zasadzie działania kryptowalut, należy również wspomnieć o tym, czym jest tak zwany stablecoin. Otóż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to nic innego jak specjalistyczny rodzaj kryptowaluty, który służy głównie do skupowania innych kryptowalut. W ich przypadku zmienność cenowa jest niewielka. 

Skąd bierze się wartość danej kryptowaluty?

 

Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre kryptowaluty osiągają bardzo duże ceny. Od czego to zależy? Otóż wartość zależy przede wszystkim od zasady popytu oraz podaży. Kurs danej waluty (niezależnie od tego czy jest waluta internetowa czy też nie) jest określany za pomocą wyznacznika popytu. Gdy chęć inwestowania w daną walutę rośnie, tym większą ma ona wartość. Jeśli chodzi o koszt tradycyjnych walut, to zależy on od wielu czynników, takich jak między innymi sytuacja gospodarcza oraz polityczna w danym kraju. Warto zaznaczyć, że sytuacja polityczna może mieć wpływ także na wartość kryptowaluty, jednak nie aż w tak dużym stopniu jak w przypadku tradycyjnych środków płatniczych. Kwota, jaką trzeba zapłacić za niektóre, najbardziej popularne kryptowaluty, jest oszałamiająco duża. Skąd zatem biorą się aż tak wysokie ceny? Wartość monet internetowych zależy głównie od ilości przeprowadzonych transakcji za ich pomocą oraz od zainteresowania inwestorów. Jeśli chodzi o drugi czynnik, to niemałe znaczenie mają tu media. 

Czym jest wolumen kryptowaluty?

 

Co to jest wolumen kryptowaluty? Otóż wolumen to nic innego jak rodzaj wskaźnika mający na celu pomóc w analizie technicznej giełdy. W dużym skrócie jest to zestawienie zysków oraz strat, które obrazują opłacalność inwestowania w daną walutę. Badania dokonuje się na podstawie wielu zmiennych, dlatego warto robić to na bieżąco. Wolumen często jest przedstawiony w formie słupków lub też wykresów, gdzie wysokość będzie jednoznaczna ze wzrostem lub spadkiem cen. 

 

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiesz już, jak działają kryptowaluty oraz od czego zależy ich wartość. Jeśli zatem chcesz zacząć inwestować, nie czekaj ani chwili dłużej i już dziś zacznij zarabiać na kryptowalutach. 

Kategoria: Porady • Autor: Impily • 11 czerwca 2021
Impily
Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.