Impily logo

Prognozy Bitcoina i innych kryptowalut

Ania

Ania

07 października 2021
 Prognozy Bitcoina i innych kryptowalut

Prognozy Bitcoina i innych kryptowalut

Kryptowaluty, zwane też pieniędzmi przyszłości, to po prostu wirtualne waluty, nieposiadające formy fizycznej. Można ich używać do zapłaty za różnego rodzaju usługi i towary. Jednak obecnie nie wszyscy sprzedawcy i usługodawcy akceptują tę formę płatności. Należy zaznaczyć, że kryptowaluty bazują na technologii kryptografii, czyli trudnych matematycznych obliczeń, dzięki którym możliwe jest zaszyfrowanie wszelkich informacji. Najstarszą i najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin. Jego początki sięgają 2009 roku, kiedy to organizacja Satoshi Nakamoto zdecydowała się stworzyć metodę płatności nieobjętą nadzorem rządowym. Bitcoin nie jest jednak jeszcze akceptowany przez znaczną część firm, co wynika z częstej i szybkiej zmienności jego wartości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, od czego zależy kurs Bitcoina, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Od czego zależy cena kryptowaluty?

Kurs kryptowalut szacowany jest podobnie jak kurs wszystkich innych aktywów i walut. Wartość jest konkretyzowana przy pomocy popytu i podaży. Największa podaż w przypadku znacznej części kryptowalut, w tym Bitcoina, wynosi 21 mln wirtualnych “monet”. Obecnie ilość najpopularniejszych cyfrowych walut jest uzależniona od tzw. “wydobycia”. Wszystkie urządzenia komputerowe, które potwierdzają transakcję w sieci Bitcoina, są nagradzane. Otrzymują one określoną ilość wirtualnych walut po wyliczeniu, tzw. bloku, nazywanego w nomenklaturze kryptowalut “wydobywaniem” oraz “kopaniem”. Natomiast popyt cyfrowych walut jest związany z ich atrakcyjnością jako inwestycji i środka płatniczego.

Od czego zależy kurs Bitcoina?

Na wartość Bitcoina nie wpływa sprawność określonej instytucji rządowej lub finansowej czy gospodarki. Cena Bitcoina zależna jest od sumy wykonanych transakcji oraz zainteresowania nim pod kątem inwestycyjnym. Należy jednak pamiętać, że wartość Bitcoina jest określona i jednocześnie ograniczona, przez co nie ma szans na wystąpienie inflacji przy osiągnięciu największej możliwej podaży.

Oba czynniki, wpływające na kurs Bitcoina muszą razem występować. Jeśli wartość cyfrowej waluty jest kreowana wyłącznie przez funkcję inwestycyjną, dochodzi do budowania bańki spekulacyjnej. Wynika to z faktu, iż w tej sytuacji kryptowaluta nie ma pokrycia w wykorzystaniu w rzeczywistości.

Co wpływa na zainteresowanie kryptowalutami?

Zainteresowanie cyfrowymi walutami jest kształtowane w głównej mierze przez media (telewizję, prasę i Internet) oraz różne instytucje. Duży wpływ na popularność kryptowalut ma uznawanie ich za pełnoprawny środek płatniczy przez znane i cenione przedsiębiorstwa. Jednak główną rolę w kreowaniu opinii na temat wirtualnych walut odgrywa popularyzowanie ich przez oficjalne instytucje rządowe oraz ponadnarodowe, np. Światową Organizację Handlu. Należy pamiętać, że jeśli dane państwo wprowadzi zakaz używania kryptowalut, to automatycznie stracą one na wartości. Jednak uregulowanie kwestii prawnych związanych z cyfrowymi walutami jest bardzo ważne i może pozytywnie wpłynąć na ich wiarygodność. Brak odpowiednich regulacji przyczynia się do wykorzystywania kryptowalut w sposób nielegalny. Często są one używane do oszustw podatkowych oraz prania brudnych pieniędzy.

Na obniżenie popularności cyfrowych pieniędzy wpływa także zbyt słabe zabezpieczenie związane z dostarczaniem usług na rynek kryptowalutowy. Niestety, co jakiś czas dochodzi do kradzieży wirtualnych walut, co zniechęca potencjalnych inwestorów.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w kryptowaluty jest bezpieczna i opłacalna. Temat wirtualnych walut nieustannie wzbudza wiele kontrowersji. Część osób twierdzi, że kopanie Bitcoina to gwarancja sukcesu, natomiast inni uważają, że wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem. Czy zatem można uzyskać pewność, że inwestując w kryptowalutę, nie poniesiemy strat? Niestety nie. Prognozy Bitcoina stale się zmieniają. Ponadto, co jakiś czas występują drastyczne wahania kursów. Czy to oznacza, że inwestycja w cyfrowe waluty nie ma sensu? Oczywiście, że nie! Kopanie kryptowalut może przynieść ogromne zyski. Należy jednak pamiętać, iż przygodę z inwestowaniem należy rozpocząć od zrozumienia, czym dokładnie są wirtualne pieniądze. I wcale nie chodzi tutaj o przeczytanie krótkiego artykułu. Bardzo ważne jest uzyskanie informacji o działaniu tych walut oraz poznanie najczęstszych błędów inwestorów. Zagłębiając się w ten temat, masz szansę uniknąć wielu błędów i zabezpieczyć się przed dużymi stratami. Pamiętaj, że dobry inwestor potrafi, choć w niewielkim stopniu, przewidywać ryzyko. Jednak, aby się tego nauczyć, potrzeba czasu. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z kryptowalutami, zachowaj zdrowy rozsądek. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. A jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat cyfrowych pieniędzy, sprawdź inne artykuły impily.com. Znajdziesz w nich sporą dawkę wiedzy, dzięki której zyskasz umiejętność operowania kryptowalutami.

Jak wykorzystywać Bitcoina?

Bitcoin może być wykorzystywany przez każdego z nas, gdyż jest on walutą posiadającą otwarty kod źródłowy. Przy pomocy tej kryptowaluty mamy szansę opłacić pokój hotelowy oraz posiłek w restauracji. Należy jednak pamiętać, że obecnie ta możliwość jest dostępna wyłącznie w niektórych dużych miastach. Na szczęście sytuacja stale się zmienia i coraz więcej lokali oraz hoteli umożliwia płatność Bitcoinem.

Kryptowaluty możemy wykorzystać także w sklepach internetowych. Przy ich użyciu można dokonać płatności za różnego rodzaju dobra elektroniczne – książki, muzykę czy filmy.

Bitcoin jest również akceptowany przez niektóre placówki medyczne i linie lotnicze. W Warszawie powstała nawet specjalna sieć taksówek “Bitcoin Taxi”, przyjmująca wyłącznie płatności tą walutą. W Polsce kryptowaluty nie są jeszcze tak popularne, jednak w innych krajach na świecie można ich używać do zakupu samochodów i mebli, a także do wynajmu kortów tenisowych oraz treningów z trenerem personalnym. Ciekawostką jest fakt, że w USA przy pomocy Bitcoina można opłacić organizację pogrzebów.

Uwaga! Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Używamy plików cookie