Zcash to stosunkowo nowa waluta elektroniczna, oparta na kodzie BTC i pod wieloma względami podobna do tej wirtualnej waluty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ZEC, przeczytaj nasz artykuł. Umieściliśmy w nim m.in. informację, czym jest Zcash i jak zacząć kopać tę kryptowalutę. Zapraszamy do lektury!
Zcash - co to jest?
Zcash to zdecentralizowana waluta, która działa na zasadzie sieci równorzędnej (P2P). Celem twórców Zcash było zagwarantowanie całkowitej anonimowości transakcjom przeprowadzanym w sieci. Prace nad ZEC rozpoczęły się 2014 roku. Nad projektem tej kryptowaluty pracowali specjaliści z Uniwersytetu Tel Awiwu i Johna Hopkinsa oraz fachowcy z instytutów technologii z Izraela i Massachusetts. Oficjalnie stworzenie ZEC ogłoszono na początku 2016 roku, a sieć uruchomiono już po kilku miesiącach.
Zcash bazuje na osiągnięciach, które zostały wypracowane przez jedną z najpopularniejszych kryptowalut, czyli bitcoina. Póki co nie udało się jej dorównać BTC, lecz wiele osób uważa, że jest ona zdecydowanie lepszą opcją, gdyż zapewnia anonimowość przeprowadzanych transakcji. Zcash, podobnie jak bitcoin, korzysta z technologii blockchain, czyli łańcucha bloków.
Nie wiesz, czym jest blockchain? Otóż jest to publiczny rejestr transakcji zawieranych i weryfikowanych przy pomocy obliczeń matematycznych tzw. kryptografii. Technologia ta uniemożliwia fałszowanie operacji i wirtualnych walut, a dodatkowo pozwala pozbyć się pośredników. Można przez to rozumieć, że wszyscy użytkownicy sieci mogą sprawdzić opisy transakcji.
Czy oznacza to, iż ZEC nie zapewnia jednak pełnej anonimowości? Oczywiście, że nie! Dzięki protokołowi Zcoin, który został stworzony w 2013 roku przez Matthewa Greena ZEC, gwarantuje całkowitą anonimowość. Najważniejszą częścią tego rozwiązania jest zk-SNARK, czyli specjalistyczny algorytm szyfrowania. Dzięki niemu można z łatwością stwierdzić poprawność informacji bez konieczności ich ujawniania. Prościej ujmując: dane zostają zatwierdzone, lecz kwota transakcji, odbiorca, nadawca pozostają anonimowe.
Zcash - jak zacząć?
Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z ZEC? Ta kryptowaluta wykorzystuje algorytm Equihash, który wstępnie miał uniemożliwiać kopanie przy pomocy układów ACIS. Jednak na rynku pojawiły się specjalne koparki, dzięki którym istnieje możliwość wykorzystywania wspomnianych układów. Jeśli wydobywanie ZEC przy użyciu układów ACIS Cię nie przekonuje, możesz sięgnąć po koparkę z kartami graficznymi. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku po każdej gratyfikacji będziesz musiał oddać 10% na rozwój Fundacji ZEC.
Zcash - kurs
Zcash, podobnie jak bitcoin, jest pozyskiwany poprzez kopanie. W tym procesie użytkownik otrzymuje nagrodę, czyli ZEC w zamian za podłączenie swojej maszyny do sieci i użycie jej do zweryfikowania transakcji. Na Zcash można sporo zyskać, gdy jego cena jest wyższa od kosztów sprzętu, prądu i kosztów wydobywania. Chcesz sprawdzić aktualny kurs Zcash, skorzystaj z giełdy. Jeśli masz dostęp do internetu i pragniesz być na bieżąco z aktualnymi kursami, wybierz giełdy internetowe.
Zcash - opinie
Zcash, jak każda kryptowaluta, ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak według opinii Edwarda Snowdena, czyli amerykańskiego demaskatora i byłego pracownika CIA, ZEC to kryptowaluta znacznie bezpieczniejsza w użyciu niż Monero. Edward Snowden stwierdził, iż „technologia tej waluty sprawia, że jest ona najciekawszą alternatywą dla Bitcoina”. Oczywiście, póki co ZEC nie dorównał BTC pod względem popularności i prawdopodobnie będzie mu ciężko wyprzedzić bitcoina. Jednak ma on swoich zwolenników, którzy pozostają mu wierni. Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z Zcash, skorzystaj z oferty naszego kantoru. Możesz u nas zakupić tę kryptowalutę w atrakcyjnej cenie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami. W razie pytań zachęcamy do kontaktu!
*Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.