Impily logo

Technologia blockchain co to?

Paweł

Paweł

07 października 2021
Technologia blockchain co to?

Technologia blockchain co to?

Kryptowaluty z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ponieważ za ich pomocą można dokonać wielu transakcji. Doskonałym przykładem na to, że kryptowaluty są jednymi z najbardziej przyszłościowych środków płatniczych, jest fakt, że jeszcze do niedawna można było dokonać zakupu samochodu marki Tesla za Bitcoiny (obecnie Tesla zamieniła możliwość płacenia Bitcoinami na Dodgecoiny). Jeśli zatem inwestujesz w kryptowaluty lub masz w planach dopiero zacząć swoją przygodę z walutami internetowymi, powinieneś wiedzieć, czym jest blockchain.

Co to jest blockchain?

Co to jest blockchain, to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Otóż niewiele osób wie, jak działa wyżej wspomniana technologia oraz przede wszystkim, do czego służy. Jeśli należysz do tego grona osób, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż specjalnie z myślą o Tobie, przygotowaliśmy kilka najważniejszych informacji o blockchain. Zacznijmy zatem od podstaw. To nowoczesna technologia, która często nazywana jest również cyfrową księgą rachunkową transakcji. Brzmi tajemniczo? Cóż, na pierwszy rzut oka ta definicja może wydawać się niezrozumiała, jednak już za chwilę zrozumiesz, czym jest blockchain oraz na czym polega jego fenomen.

Dzięki wykorzystaniu tej technologii można przede wszystkim zapisywać w pamięci informacje na temat transakcji, które zostały przeprowadzone w internecie. Co ciekawe, blockchain działa zarówno podczas zakupu kryptowalut, jak i akcji, udziałów lub też tradycyjnych walut uznawanych w większości krajów za środek płatniczy. Ogromnym plusem tej technologii jest fakt, że do działania nie potrzebuje ona centralnego systemu komputerowego. Zatem jak to możliwe, że system ten zapisuje oraz przechowuje dane? Wszelkie informacje na temat transakcji są zapisywane poprzez konkretnych użytkowników. Informacje na temat dokonywanych transakcji zapisywane są w tak zwanych blokach. Każdy z bloków posiada jednak pewne ograniczenia, dlatego, gdy zostanie on zapełniony, powstaje kolejny, tworząc jednocześnie łańcuch, czyi blockchain.

Na jakiej zasadzie działa blockchain?

Wyżej wspomniane bloki, które zawierają informacje na temat transakcji, są rozproszone po sieci, a następnie archiwizowane przez użytkowników. Dzięki tej opcji system ten nie potrzebuje centralnego komputera, ponieważ każdy sprzęt użytkownika może przesyłać, a nawet uwierzytelniać transakcje. Czy to jest bezpieczne? Początkowo może wydawać się, że to jak działa blockchain, nie świadczy dobrze o jego bezpieczeństwie. Warto jest jednak zdawać sobie sprawę z tego, że do zabezpieczenia tego systemu, używa się kryptografii, której złamanie jest niemal niemożliwe. Potrzebny jest specjalistyczny komputer o dużej mocy obliczeniowej (tak zwany kwantowy). Na daną chwilę jest to jednak temat, który nie powinien zaprzątać Ci głowy, ponieważ technologia blockchain będzie nie tylko niezwykle trudna do złamania, ale również odporna na próby oszustw oraz fałszerstw. Jak to możliwe? Co się stanie, gdy ktoś będzie chciał dokonać oszustwa?

Pierwszym krokiem, który oszust musiałby podjąć, byłaby bez wątpienia próba zmiany transakcji (lub np. jej usunięcie). Wszystkie osoby tego typu są automatycznie wyłapywane przez system, a następnie odrzucane. Śmiało można zatem stwierdzić, że jest to jeden z najbezpieczniejszych mechanizmów. Co ciekawe, blockchain, czyli księgi transakcji są dostępne do wglądu na swoich użytkowników. Oznacza to, że każdy, kto chce zweryfikować przelew, może to zrobić. Faktem jest jednak to, że aby mieć dostęp do szczegółowych informacji na temat transakcji, należy mieć do tego uprawnienia, które przysługują osobom, które uczestniczyły w danej wymianie. Jest to dodatkowa forma zabezpieczenia, ma na celu przede wszystkim ochronę użytkowników systemu.

Blockchain zastosowanie

Obecnie blockchain kojarzony jest przede wszystkim z inwestycjami w kryptowaluty. Wykorzystuje się go głównie do ochrony użytkowników, którzy dokonują zakupu lub sprzedaży popularnych walut internetowych, jednak mimo to warto zaznaczyć, że nie jest to jego jedyne zastosowanie. System blockchain, często bowiem używa się również do prowadzenia profesjonalnych ksiąg rachunkowych (przydaje się, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wieloma transakcjami online). Korzystanie z blockchain może okazać się również niezwykle przydatne podczas kontrolowania swoich wydatków, a wszystko to dzięki blokom oraz możliwości wglądu w swoje transakcje. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak istotną częścią interesów stały się obecnie waluty internetowe. Dlatego, jeśli chcesz, by Twoje finanse były odpowiednio zabezpieczone, skorzystaj z naszych usług i zobacz jakie to proste.

Uwaga! Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Używamy plików cookie