Impily logo

Rynek kasowy - kwintesencja obrotu kryptowalutami

Ania

Ania

15 listopada 2021
Rynek kasowy - kwintesencja obrotu kryptowalutami

Rynek kasowy i walutowy - czym się różnią?

Istnieje wiele rynków, które w pewien sposób stanowią mechanizm wpływający na sprzedaż czy nabycie dóbr. W niniejszym tekście postanowiliśmy więc lepiej przyjrzeć się dwóm z nich, ponieważ są bardzo podobne i niestety przez to również regularnie mylone ze sobą. Czym cechuje się rynek kasowy, a czym rynek walutowy w Polsce?

Na świecie wykonuje się transakcje na różnych rynkach, a ze względu na ich formę oraz sposób transakcji możliwy jest podział na poszczególne kategorie. Rynek kasowy i walutowy są do siebie w wielu aspektach podobne, jednak nie stanowią synonimów, dlatego warto wiedzieć, jak je rozróżniać.

Rynek walutowy

Rynek walutowy to termin odnoszący się do całokształtu wymiany walut, a więc zarówno ich sprzedaży, jak i kupna - w zamian za inną walutę, pochodzącą co do zasady z innego kraju. Pojęcie jest bezpośrednio związane z kursem walutowym, czyli aktualną ceną danej jednostki pieniężnej wyrażoną w innej walucie. Transakcje na tym rynku są wykonywane na przykład za pośrednictwem banków handlowych i czasami giełd pieniężnych. W przypadku rynku walutowego wymiana walut odbywa się bezpośrednio między uczestnikami tego rynku.

Jednym z podstawowych rynków walutowych jest Forex, czyli międzynarodowy i pozagiełdowy rynek, które nie jest regulowany przez żadną instytucję. Transakcje w jego przypadku są podzielone na dwa rodzaje - spot i forward. W pierwszym przypadku są to transakcje natychmiastowe, następujące po aktualnym kursie wymiany, drugie natomiast oznaczają wymianę walut w terminie późniejszym, jednak po kursie „dzisiejszym”, obowiązującym w przyszłej transakcji.

Rynek kasowy

Rynek kasowy natomiast może dotyczyć walut, ale nie musi. Jego podstawę stanowi fakt, że dotyczy transakcji spot, czyli natychmiastowych, stąd jego inna nazwa, to jest rynek spot. Jednak w przeciwieństwie do rynku walutowego, przedmiotem transakcji mogą być na przykład akcje, kryptowaluty, towary etc.

Na rynku kasowym transakcje zawsze rozliczane są po bieżącym kursie i natychmiastowo. W praktyce jednak często może się okazać, że wspomniana natychmiastowość nadal jest związana z jedno lub dwudniowym opóźnieniem. Odstęp czasowy pierwotnie był motywowany brakiem rozwiniętej technologii, ponieważ przetwarzanie transakcji było zadaniem ludzi, niematematycznych algorytmów i wirtualnych wymian.

Transakcje na rynku kasowym dotyczą najczęściej banków i funduszy inwestycyjnych, które handlują na własny użytek lub w imieniu swoich klientów (np. kiedy klient zleca bankowi zakup akcji). Odbywają się one na rynkach regulowanych oraz OTC (over the counter), czyli nieregulowanych, czyli kiedy obie strony indywidualnie uzgadniają parametry transakcji. Przykładowo, transakcją OTC jest zakup waluty w kantorze.

Rynek kasowy a walutowy

Rynek walutowy dotyczy wymiany wyłącznie walut, ponadto transakcje w jego obrębie mogą być natychmiastowe (spot), ale też terminowe (forward). Natomiast rynek kasowy dotyczy wyłącznie transakcji spot, a ich przedmiotem może być nie tylko waluta, ale też akcje na giełdzie bądź towar.

Rynek kasowy - kwintesencja obrotu kryptowalutami

Rynek kryptowalut jest rynkiem kasowym. W jego przypadku wymiana walut cyfrowych jest natychmiastowa i dotyczy aktualnego kursu. Nie występuje tutaj zjawisko wspomnianego, dwudniowego opóźnienia. Dzięki temu kryptowaluty stały się tak popularne - osoba nimi handlująca cały czas ma kontrolę nad swoimi środkami i w każdym momencie może dokonać wybranych transakcji. To świetny pomysł na inwestycję!

Zapraszamy do skorzystania z Impily, czyli internetowego kantoru kryptowalut. Oferujemy kupno oraz sprzedaż walut cyfrowych po uśrednionym kursie, bez dodatkowych prowizji. Nasza platforma korzysta z nowoczesnych technologii zabezpieczających, a ponadto jest prosta w obsłudze. Gwarantujemy również wsparcie techniczne naszych ekspertów. Umożliwiamy handel takimi walutami, jak Bitcoin, Ethereum, Ripple, LiteCoin i wieloma innymi.

Uwaga! Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Używamy plików cookie