Impily logo

Podatek od kryptowalut w 2022 roku

Ania

Ania

17 stycznia 2022
Podatek od kryptowalut w 2022 roku

Podatek od kryptowalut

Do 30 kwietnia należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego. Niestety w Polsce obowiązuje podatek od kryptowalut. O ile sam zakup wirtualnej waluty takie jak np. Bitcoin nie jest opodatkowany i nie podlega podatkowi VAT tak od sprzedaży kryptowaluty należy odprowadzić podatek dochodowy. Sprawdź, jak w Impily rozliczyć kryptowaluty.

Podatek od kryptowalut 2022

Handel wirtualnymi walutami rządzi się swoimi, specyficznymi zasadami. Jednak mimo to, polski ustawodawca upomniał się o swoje i dokonał zmian w prawie, a co za tym idzie, zmusił podatników, którzy handlują lub wydobywają walutę cyfrową do rozliczeń z fiskusem. Od 2019 roku obowiązują nowe warunki regulujące podatek. Bitcoin i inne kryptowaluty niestety generują obowiązek podatkowy, chyba że w ciągu roku nie wymieniłeś go na tradycyjną walutę lub towar.

Osoba, która poniesie przychód lub koszty z tytułu dokonywania transakcji na kryptowalutach musi ujawnić to w rozliczeniu rocznej deklaracji podatkowej. Od 2018 roku stawka podatku dochodowego od operacji na bitcoinie i innych walutach wynosi 19%. Obowiązek rozliczenia się z fiskusem istnieje po to, aby państwo miało kontrolę nad przepływem pieniędzy, gdyż w innym wypadku możliwe byłyby nadużycia, a nawet pranie brudnych pieniędzy. Przychód z obrotu cyberwalutami uznany jest za zysk kapitałowy, a więc podobnie jak obrót tradycyjnymi instrumentami finansowymi takimi jak akcje czy obligacje.

Kryptowaluty i podatek

Sam obrót i wymiana jednej kryptowaluty na drugą jest operacją neutralną podatkowo. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie sprzedaży kryptowaluty jako środek płatniczy lub w zamian za jakiś towar, lub inne prawo majątkowe niż kryptowaluta.

Jak rozliczyć podatek?

Jednak istnieje kilka wymogów co do tego jak rozliczać podatki od kryptowalut w kontekście innych przychodów z grupy kapitałów pieniężnych. Najważniejsze z nich to:

  • Możliwość połączenia przychodów z kryptowalut wyłącznie z innymi, pozostałymi przychodami z kryptowalut, nie można natomiast łączyć tego razem ze sprzedażą akcji lub udziałów;
  • Podobnie z kosztami, je również można sumować wyłącznie z innymi kosztami wynikającymi z transakcji kryptowalutami;
  • Różnica między przychodem a kosztami może być rozliczona wyłącznie w ramach kryptowalut.

Strata?

Jeśli w ciągu roku podatkowego doszło do nadwyżki kosztów uzyskania przychodu ponad przychodami ze zbycia cyberwalut to kwota ta powiększa koszty uzyskania przychodów na rok następny. Toteż nawet jeśli osiągniesz stratę, należy ją wykazać w zeznaniu podatkowym.

Okres rozliczeń to 5 lat kalendarzowych, toteż nie ma mowy o stracie w kontekście podatkowym jeśli istnieje możliwość rozliczenia nadwyżki w kolejnym roku. Mimo to należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a są nimi:

  • dopuszczalność łączenia nadwyżki z kilku lat i rozliczanie ich w jednym kolejnym roku;
  • jeśli sugerować się wykładnią doradców podatkowych w kwestii możliwość rozliczenia nadwyżki, nie trzeba tego dokonać w roku bezpośrednio przypadającym na kolejny. Można dowolnie decydować kiedy się ją rozliczy w ciągu najbliższych, kolejnych lat;
  • całą nadwyżkę należy rozliczyć w jednym roku, nie można jej podzielić;

Jak ustalić datę uzyskania przychodu z kryptowalut?

Przychodem jest wyłącznie zysk z wymiany waluty elektronicznej na zwykły, tradycyjny środek płatniczy, towar lub prawo majątkowe. Toteż należy uznać za datę uzyskania przychodu datę uznania środków na rachunku bankowym.

Co może być uznane za koszt?

Każdy koszt obniża przychód ze sprzedaży kryptowaluty, a dzięki temu obniża się podatek, który należy zapłacić. Dlatego warto wiedzieć jakie czynności mogą pomóc w przekazaniu niższej wartości podatku. Kosztem może być np. prowizja, którą zaplaciliśmy z tytuły wymiany, opłaty za przesłanie środków, itp. Wpływ na obniżenie wartości przychodu maj również koszty nabycia kryptowalut – w tym są to koszty prowizji, prądu, urządzeń do wydobywania walut, koszty zakupu abonamentów, programów lub inne bezpośrednio związane z nabyciem.

Jak widać, rozliczenie podatku, jak w przypadku każdego przychodu nie należy do najprostszych, jednak robiąc to regularnie, można wpaść w rutynę i coraz lepiej poznawać tajniki rozliczania podatku od bitcoina. Problematyczne może być jedynie to, że regulacje dotyczące kryptowalut ciągle nie są jednoznacznie określone, toteż mogą zmieniać się z roku na rok.

Kantor kryptowalut Impily umożliwia w bardzo łatwy sposób rozliczenie podatkowe z tytułu kupna i sprzedaży kryptowalut.

Użytkownik kantoru Impily po zalogowaniu się na swoje kont w zakładce "Konto - Historia transakcji" może wygenerować zestawienie w formie PDF zawierające listę wszystkich transakcji przeprowadzonych w 2021 roku, wraz z dokładnym wyszczególnieniem osiągniętych zysków, oraz poniesionych kosztów. Na podstawie takiego raportu rozliczenie podatków jest banalnie proste!

Uwaga! Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Używamy plików cookie