Od czego zależy kurs kryptowaluty?
Kryptowaluty jeszcze kilka lat temu nie mogły pochwalić się tak dużą popularnością, jak obecnie. Dzisiaj jednak tego rodzaju środki płatnicze cieszą się wyjątkowym uznaniem, zarówno wśród osób z branży, jak i osoby trzecie, które przy pomocy szczególnych transakcji chciałyby pozyskać dodatkowe środki finansowe. Do przeprowadzania takich działań niezbędne jest nieustanne monitorowanie aktualnych kursów kryptowalut. Zastanawiasz się, od czego zależy kurs kryptowaluty i gdzie go śledzić, aby zawsze mieć dostęp do aktualnych informacji? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Co wpływa na kurs kryptowalut?
Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut, można zaobserwować także coraz śmielsze próby przeprowadzania transakcji z ich udziałem. Mimo że taka możliwość jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych, nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie całego procesu z jak najlepszym efektem końcowym. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie śledzenie aktualnego kursu każdej kryptowaluty. Od czego zależy kurs? W ramach odpowiedzi na to pytanie można wyróżnić kilka odmiennych czynników.
Prawo popytu i podaży
Zdecydowanie najpopularniejszy czynnik, który można przywołać nie tylko przy okazji omawiania sytuacji kryptowalut, ale także każdej innej transakcji. To właśnie prawo popytu oraz podaży niejako steruje rynkiem - nie inaczej jest w przypadku kryptowalut. Im dana waluta staje się popularniejsza, tym więcej trzeba za nią zapłacić. Zasada ta działa również w odwrotny sposób - jeśli któryś rodzaj kryptowaluty zaczyna znacznie tracić na popularności, szybko zaczyna być to widoczne w jego cenie. W tym momencie warto zaznaczyć pewną istotną różnicę między kryptowalutami a walutami tradycyjnymi. W odróżnieniu od swoich fizycznych wersji kryptowaluty posiadają ograniczoną podaż. Można zaobserwować również jej stopniowe zwalnianie. Jeśli więc zastanawiasz się, co wpływa na kurs kryptowalut, nie powinieneś pomijać istotnej kwestii związanej z prawem popytu oraz podaży. Ta uniwersalna zasada ma swoje zastosowanie również w przypadku kryptowalut.
Przepisy i regulacje
Mimo że kryptowaluty uważane są za środki płatności o największej decentralizacji, nie wyklucza to zastosowania w ich przypadku pewnych regulacji prawnych. Jeśli więc zaczynasz zastanawiać się, od czego zależy cena kryptowaluty, warto wziąć pod uwagę również aspekt prawny. Zainteresowanie władz krajowych kwestią kryptowalut może przynieść dwojaki skutek, w zależności od podejmowanych działań. W historii można wyróżnić już wiele sytuacji, w których tego rodzaju ingerencja nie przyniosła niczego dobrego dla rynku kryptowalut. Przykładem mogą być Chiny, w których w 2021 roku władze zaostrzyły przepisy w odniesieniu do Bitcoina. Reakcją był szybki spadek kursu kryptowalut, co odbiło się negatywnym echem na całym rynku.
Od czego zależy cena kryptowaluty? Nie da się ukryć, że wpływ na nią mają również regulacje prawne, jednak nie zawsze jest on negatywny. Kraje takie jak Salwador wyraziły pozytywny stosunek do tego rodzaju walut, czego efektem były coraz częstsze rozmowy na temat adaptacji Bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego. Takie działanie ma bezpośrednio pozytywny wpływ na kurs kryptowalut.
Jak sytuacja przedstawia się w Polsce? Obecnie kwestia kryptowalut została wspomniana jedynie w Ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu, gdzie zdefiniowano pojęcie walut wirtualnych. Jednocześnie podkreślono, że transakcje tego typu nie stanowią działalności nadzorowanej. Koszt wydobycia
To, co wpływa na kurs kryptowalut, nie zawsze jest jasne dla osób, które dopiero wchodzą w świat tego rodzaju środków. Nie są Oczywiste więc koszty wydobycia, o których nie sposób mówić w przypadku tradycyjnych płatności. Kryptowaluty przed dokonaniem transakcji muszą zostać jednak wykopane. Dokonuje się to poprzez użycie specjalnych urządzeń, zwanych koparkami kryptowalutowymi.
Kryptowaluty - od czego zależy kurs?
Mniejszych czynników wpływających na cenę kryptowalut jest o wiele więcej - nie da się pominąć roli mediów, a także kryzysów finansowych. Przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji warto sprawdzić obecny kurs - wygodnie zrobisz to korzystając z portfela Impily.
*Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.