Na czym polega inwestowanie w kryptowaluty?
W ostatnich latach kryptowaluty zdobyły niesamowitą popularność. Coraz więcej osób zaczyna interesować się wirtualnymi pieniędzmi, upatrując w nich szansę na inwestycję oraz alternatywę dla akcji na współczesnych giełdach. Mimo że i w tej sytuacji istnieje spore ryzyko, ponieważ rynek kryptowalut jest bardzo dynamiczny, przy odpowiedniej analizie i dozie cierpliwości zyski jakie można uzyskać, wynagradzają trudy oraz stres. Jednak jak zacząć inwestować w kryptowaluty?
Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?
Pierwsze co powinieneś zrobić, to posiąść niezbędną wiedzę na temat działania całego rynku kryptowalut, jego cech charakterystycznych oraz sygnałów, które daje, a które nie każdy jest w stanie zinterpretować. Przede wszystkim pamiętaj, że giełda kryptowalut jest niezwykle dynamiczna - spadki i wzrosty cen poszczególnych aktyw zależą od ogromnej liczby czynników, jak działania firm-gigantów, wydarzenia rozgrywane na świecie, opinie ekspertów, wzmożone zainteresowanie wokół kryptowalut czy wypowiedzi wpływowych osób. Ponadto zgromadź więcej informacji na temat interesującej Cię kryptowaluty, prześledź, jak wyglądały wzrosty i spadki jej cen.
Jak wybrać właściwą giełdę?
Kolejnym krokiem jest wybór giełdy. Powinieneś zrobić to ostrożnie, ponieważ na świecie istnieje aż 400 takich miejsc, gdzie można obracać kryptowalutami. Większość z nich nie nadaje się jednak do kupowania i sprzedawania, gdyż panuje na nich zbyt mały ruch lub są przykrywką dla kradzieży zainwestowanych pieniędzy.
Pierwszym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę w kwestii wyboru giełdy, jest wolumen. Stanowi on wskaźnik aktywności inwestorów w danych ramach czasowych, czyli to, jak często kupowali i sprzedawali dane aktywa. Jeśli ruch wokół kryptowaluty jest duży, rośnie jej cena, a tym samym wolumen. Im większa jego wartość na giełdzie, tym lepiej, ponieważ w przypadku chęci sprzedaży nie trzeba się martwić o brak kupców.
Kolejna sprawa to szeroki wybór kryptowalut na giełdzie. Im więcej dostępnych aktyw tym lepiej, ponieważ istnieje większa szansa, że zauważysz ruch wokół tego, które nie było dotychczas zbyt popularne lub nie ma go na innych giełdach. Jeśli brak go w innych miejscach, zmniejsza się konkurencja, ale i zainteresowanie daną kryptowalutą.
Innym czynnikiem jest wybór między giełdą scentralizowaną a zdecentralizowaną. Pierwsza przechowuje zainwestowane aktywa oraz posiada większe wymagania w kwestii tożsamości inwestora. Konto zakładane jest na dowód osobisty, często też zachodzi to za pomocą poczty lub rozmowy wideo.
Natomiast giełda zdecentralizowana nie przechowuje środków, samodzielnie robi to inwestor w wirtualnym portfelu. Ten rodzaj nie wymaga też weryfikacji tożsamości, co może się wiązać z o wiele większym ryzykiem. Te giełdy często bowiem przyciągają oszustów, którzy na początku oferują obiecująco wyglądające kryptowaluty, a po wpłaceniu środków przejmują je lub ceny nagle spadają i nigdy nie odzyskują poprzedniego poziomu. Ponadto ten rodzaj rzadko oferuje transakcje bez pobierania prowizji. Natomiast sporą zaletą jest fakt, że to właśnie na niej pojawiają się najpierw wszystkie nowe kryptowaluty, zanim ujrzą je inwestorzy grający na giełdzie scentralizowanej.
Kiedy już znasz podstawowe wymogi, aby zacząć inwestować w kryptowaluty, teraz czas tylko założyć konto na którejś z giełd, zainwestować pieniądze oraz uzbroić się w cierpliwość i spostrzegawczość.
Transakcje na kryptowalutach w kantorze
Impily.com to wirtualny kantor, który umożliwia obrót najpopularniejszymi kryptowalutami jak: Bitcoin, Etherum, Ripple, DogeCoin i wieloma innymi. Chronimy naszych klientów za pomocą mechanizmów wykorzystujących zaawansowane technologie, dlatego możesz być pewien, że Twoje aktywa są u nas bezpieczne. Sprzedaż, kupno oraz przechowywanie są całkowicie darmowe, prowizje pobieramy jedynie od wykonanych za ich pomocą płatnościach. Dzięki naszej platformie będziesz mieć dostęp do Twojego portfela z kryptowalutami dostęp przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
*Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.