Impily logo

Kryptowaluty a rynek sprzętu elektronicznego

Paweł

Paweł

15 listopada 2021
Kryptowaluty a rynek sprzętu elektronicznego

Kryptowaluty a rynek sprzętu elektronicznego

Sprzęt elektroniczny znajduje się w każdym domu, jest przeznaczony do wielu zadań i cały czas się rozwija, szczególnie w kontekście komputerów oraz podzespołów do tych urządzeń, których konstrukcje są coraz bardziej skomplikowane. Można od pewnego czasu zaobserwować rosnącą cenę za komponenty komputerowe i okazuje się, że na zjawisko to wpływają również kryptowaluty. Dlaczego waluty cyfrowe przyczyniają się do wzrostu cen elektroniki?

Kryptowaluty od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. Nie można się temu dziwić, ponieważ w wielu aspektach są bardziej użyteczne od tradycyjnych walut, a ponadto inwestycja w nie jest kolejnym sposobem zarobku dla wielu osób. Efektem zjawiska jest coraz więcej tzw. minerów, czyli ludzi zajmujących się kopaniem kryptowalut. Koparkami są skomplikowane konstrukcje składające się z wielu szybkich komputerów, ponieważ praca w systemie blockchain wymaga niemałych zasobów obliczeniowych. Dlaczego to istotne informacje?

Wiele osób zaczęło budować coraz bardziej skomplikowane koparki, wykorzystując do tego sprzęt stosowany w produkcji komputerów. Branża elektroniczna nie była jednak na to przygotowana, czego efektem stał się deficyt poszczególnych komponentów, szczególnie kart graficznych oraz procesorów. Naturalnym następstwem, mogłoby się wydawać, byłaby podwyżka cen wspomnianych podzespołów, jednak sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana. Mianowicie, rynek elektroniczny cierpi z powodu niedoboru półprzewodników, dlatego ogół komponentów komputerowych drożeje.

Ceny procesorów 2021

Okazuje się, że w porównaniu z rokiem 2020, ceny procesorów w 2021 powiększyły się o 175%! To bardzo dużo, co konsumenci odczuwają przy kupnie tabletów, telefonów, laptopów i komputerów PC. Według ekspertów przywrócenie równowagi na rynku może potrwać nawet rok. Oczywiście, ceny procesorów nie powiększyły się wyłącznie przez kryptowaluty, ponieważ omawiany wzrost jest związany także z pracą i nauką zdalną. Wiele osób musiało zaopatrzyć się w nowy sprzęt komputerowy, co zwiększyło deficyt na rynku.

Ceny kart graficznych 2021 - karty graficzne do kopania

Wspomniane wcześniej koparki kryptowalut potrzebują sporej mocy obliczeniowej, którą pobierają przede wszystkim z układów GPU. Karty graficzne do miningu muszą być wyjątkowo efektywne, dlatego do systemów składających się z kilku komputerów mogą przypadać nawet po 2-4 karty graficzne. Dlatego w porównaniu z rokiem 2020, ich ceny zwiększyły się w 2021 o 215%, czyli o jeszcze więcej niż w przypadku procesorów. Deficyt potęguje też fakt, że komputery do pracy i nauki zdalnej i tak muszą być wyposażone w karty GPU, oczywiście mniej wydajne, ale nadal muszą w nich się znajdować.

Wahania popularności kryptowalut przekładają się na ceny elektroniki. Nic nie wskazuje jednak na to, żeby w najbliższej przyszłości komponenty komputerowe znacznie potaniały. Oczywiście, inne podzespoły nie podrożały tak znacznie. Na przykład pamięć RAM jest obecnie droższa zaledwie o 5% w porównaniu z rokiem 2020.

Karty graficzne do kopania nie muszą być potrzebne!

Żeby zarabiać na kryptowalutach, wcale nie trzeba budować skomplikowanych koparek. Tak naprawdę każdy może rozpocząć inwestowanie, na przykład z pomocą wirtualnych giełd i kantorów. Jeśli interesuje Cię zarabianie w taki sposób, możesz skorzystać z naszej platformy!

Impily to nowoczesny kantor kryptowalut. Umożliwiamy kupno oraz sprzedaż najbardziej popularnych walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, Ethereum. Ripple, Bitcoin Cash, DogeCoin i wiele innych. Nie umożliwiamy transferu kryptowalut z innych platform, dzięki czemu serwis jest maksymalnie bezpieczny i możesz go traktować jak wirtualny portfel! Stosujemy nowoczesne i zaawansowane technologicznie zabezpieczenia. Założenie konta jest banalnie proste, interfejs aplikacji jest intuicyjny i przypomina rozwiązania znane z popularnych aplikacji do wirtualnych płatności. Zapraszamy!

Uwaga! Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Używamy plików cookie