Impily logo

Karty graficzne a kopanie kryptowalut

Paweł

Paweł

19 października 2021
Karty graficzne a kopanie kryptowalut

Karty graficzne a kopanie kryptowalut

Do czego służy karta graficzna?

Karta graficzna to jeden z elementów komputera, odpowiadający za generowanie obrazów. Ma ona wpływ również na wydajność urządzenia. Standardem karty graficznej interesują się przede wszystkim fani gier komputerowych, gdyż od niej zależy jakość wyświetlania nowoczesnych animacji.

Rodzaj karty graficznej jest również bardzo istotny podczas obróbki zdjęć, konwertowania plików wideo i kopania kryptowalut. W sprzedaży dostępne są karty graficzne zintegrowane i dedykowane. Pierwsze z nich stanowią część płyty głównej komputera. Natomiast drugie należy zakupić osobno i zainstalować przy pomocy złącza PCI-E. Karty dedykowane cechują się znacznie wyższą wydajnością i jakością niż modele zintegrowane.

Karta graficzna po kopaniu kryptowalut

Zastanawiasz się, dlaczego w ostatnim czasie tak ciężko jest znaleźć w sklepie kartę graficzną, a gdy już jest ona dostępna, to trzeba za nią zapłacić sporą sumę? Otóż układy scalone doskonale sprawdzają się w koparkach kryptowalut. Przede wszystkim są bardziej wydajne od procesorów, ponieważ w pojedynczym rdzeniu GPU są zintegrowane nawet od kilkuset do kilku tysięcy jednostek wykonawczych, a dodatkowo można je ze sobą wielokrotnie kompilować. Tego samego nie da się zrobić z procesorami, dlatego kopanie na nich jest nieopłacalne.

Układy graficzne w koparkach zajmują się kryptografią, czyli skomplikowanymi obliczeniami matematycznymi. Im więcej kart, tym większa moc obliczeniowa i szansa na szybsze dokończenie swoich wyliczeń.

Pamiętaj, że karta graficzna działa tak długo, jak jej najsłabsze ogniwo. Podczas kopania jest ona intensywnie obciążana, a pobór prądu jest znacznie wyższy, niż w czasie grania. Zatem, jeśli chcesz, aby Twoja karta posłużyła, jak najdłużej, wybierz model dostosowany do kopania kryptowalut. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak dobrać odpowiednią kartę graficzną. Zapraszamy!

Karty graficzne do kopania kryptowalut

Karty graficzne to skomplikowane układy, dlatego ich zakup nie należy do najłatwiejszych. Przed zamówieniem konkretnego modelu, należy sprawdzić jego kompatybilność z procesorem i płytą główną. Jeśli karta nie będzie współgrać z tymi elementami, nie wykorzystasz w pełni jej potencjału. Wybierając kartę graficzną do kopania kryptowalut, należy zwrócić uwagę na:

  • wielkość pamięci RAM,
  • rodzaj pamięci RAM- nowoczesne karty z wyższej półki wyposażone są w pamięć w wersji GDDR5 lub GDDR6,
  • maksymalną obsługiwaną rozdzielczość,
  • maksymalny pobór prądu,
  • rodzaj złącza,
  • wymiary,
  • moc zasilacza,
  • producenta,
  • typ chłodzenia.

Obecnie największą popularnością wśród górników kryptowalut cieszą się karty graficzne marki NVIDA, ASROCK i SAPPHIRE. Wiele osób sięga również po karty marki ASUS. Wśród najlepszych sprzętów można znaleźć m.in. model Tuf Gaming Radeon RX 6800 XT OC 16GB, Rog Strix LC Rodeon RX 6900XT 16GB oraz GeForce RTX 3090 24GB.

Jak sprawdzić, czy karta graficzna jest sprawna?

Zauważyłeś objawy uszkodzenia karty graficznej? Chciałbyś sprawdzić jej stan? Na początku skontroluj ją pod kątem technicznym. Przyjrzyj się wszystkim elementom. Sprawdź, czy nie są ułamane bądź wygięte. Jeśli nie zauważysz żadnych usterek, przejdź do zaobserwowania pracy wiatraków chłodzenia.

Kartę graficzną można również sprawdzić w systemie. Wystarczy nacisnąć prawym przyciskiem myszy na ikonę “Mój komputer”, a następnie wybrać “Właściwości”. W kolejnym kroku należy kliknąć “Menedżer urządzeń”, aby zobaczyć wszystkie karty graficzne. Jeśli obok nazwy karty nie zauważysz żółtego znaku zapytania, to znaczy, że działa ona odpowiednio i jest właściwie zainstalowana.

Jak działa koparka kryptowalut?

Koparką może być komputer bądź sama karta graficzna. Zwykle są nią zestawy układów ASIC lub kart graficznych. Należy jednak pamiętać, że muszą one być odpowiednio przystosowane, przede wszystkim pod kątem mocy. Wydajność koparek mierzy się w hashach na sekundę.

Proces kopania kryptowalut polega na zatwierdzeniu nowych bloków i połączeniu ich z istniejącym łańcuchem, zwanym blockchainem. We wszystkich blokach zapisują się nowe transakcje i emitowane są coiny. Aby wykopać nowy blok, trzeba rozwiązać problem kryptograficzny. W tym celu należy odnaleźć ciąg znaków, czyli hasha. Do najpopularniejszych metod kopania należy Proof of Work i Proof of Stake. Pierwszy sposób polega na rozwiązywaniu trudnych zagadnień matematycznych przy pomocy urządzeń nazywanych koparkami. Natomiast w Proof of Stake to algorytm decyduje, który górnik dostanie prowizję. Decyzja algorytmu zależna jest m.in. od ilości posiadanych coinów. Zatem im więcej wirtualnych monet znajduje się w Twoim portfelu, tym większa szansa, że osiągniesz zyski z kopania. Warto wiedzieć, że metoda Proof of Stake nie wymaga zakupu odpowiedniego sprzętu. Bazując na niej, nie ma potrzeby inwestowania w zaawansowane karty graficzne.

Jak zbudować koparkę kryptowalut?

Budowa koparki kryptowalut nie jest trudna. Jeśli kiedykolwiek składałeś komputer PC, to z pewnością poradzisz sobie ze skonstruowaniem koparki. Jeśli planujesz podjąć się budowy, musisz zaopatrzyć się w:

  • płytę główną,
  • CPU – urządzenie cyfrowe, pobierające dane z pamięci operacyjnej, interpretujące i wykonujące jako rozkazy,
  • zasilacz – najlepiej wybrać produkt o mocy nie mniejszej niż 1200 W, aby poradził sobie z potrzebami energetycznymi kart graficznych. Szczególnie poleca się zasilacze posiadające 8- i 6-pinowe wtyczki.
  • SSD – doskonale sprawdzi się model ze 128 GB pamięci,
  • ramkę – górnicy kryptowalut szczególnie chwalą sobie produkt Mining Rig,
  • karty graficzne – czyli główne elementy koparki,
  • risery – umożliwiające zamontowanie wielu kart graficznych obok siebie. Risery to po prostu adaptery, dysponujące czterożyłowym lub sześciopinowym łączem.

Uwaga! Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Używamy plików cookie