Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty? Poznaj różne rodzaje kryptowalut
Kryptowaluty są szczególnym rodzajem pieniądza, które jeszcze kilka lat temu nie mogły pochwalić się tak dużą popularnością. Trzeba jednak przyznać, że czas działa zdecydowanie na korzyść kryptowalut, bo codziennie można obserwować niesłabnący wzrost popularności tego rodzaju rozwiązań finansowych. W miarę dynamizacji takiego procesu, na rynku kryptowalut pojawia się coraz więcej różnorodnych propozycji, które różnią się między sobą. Jakie są kryptowaluty, w które obecnie można inwestować?
Czym są kryptowaluty?
Zanim zaczniesz samodzielnie wskazywać różnice między poszczególnymi rodzajami walut wirtualnych lub nawet przeprowadzać transakcje z ich wykorzystaniem, musisz poznać dokładną charakterystykę kryptowalut samych w sobie. Jest to działanie niezbędne do prawidłowego zrozumienia całego mechanizmu, który rządzi skomplikowanym rynkiem kryptowalut. Czym więc w ogóle są kryptowaluty? To nic innego jak specjalne wirtualne waluty, które nie posiadają fizycznej formy. Jest to największa różnica w odniesieniu do bardziej tradycyjnych form płatności. Z pewnością osoby przyzwyczajone do tego rodzaju płatności mogą widzieć pewną trudność w dokładnym zrozumieniu koncepcji pieniądza wirtualnego. Jednak niezależnie od przyzwyczajeń, brak fizycznej formy kryptowalut jest faktem. Każda kryptowaluta jest jedynie cyfrowym zapisem, który został oparty na specjalnie zaprojektowanym algorytmie.
To, co z pewnością wyróżnia każdy rodzaj kryptowalut, jest wysoki poziom ich decentralizacji. Jest to kolejna znacząca różnica, która odróżnia waluty wirtualne od bardziej tradycyjnych form pieniądza. Kryptowaluty nie są emitowane przez żaden podmiot rządowy ani innego rodzaju organizację. Właśnie w tym aspekcie wielu ekspertów zdaje się upatrywać źródeł nieustannie rosnącej popularności kryptowalut. Nie da się ukryć, że obecnie to właśnie kryptowaluty prezentują najbardziej nowatorskie podejście do kwestii transakcji finansowych.
Jakie są kryptowaluty?
Znając ogólną charakterystykę wszystkich kryptowalut, można przejść do wyboru odpowiedniego rodzaju. Jeśli planujesz inwestowanie w waluty wirtualne, poniższe krótkie zestawienia z pewnością pomogą Ci bezpiecznie wejść na rynek kryptowalut.
Bitcoin
Obecnie najpopularniejszym rodzajem kryptowaluty jest Bitcoin. Nie jest znana prawdziwa tożsamość jego twórcy. Bitcoin jest szczególnie popularny wśród inwestorów, dzięki zabezpieczeniu przed utratą wartości w postaci limitu ograniczającego ilość Bitcoinów wprowadzonych do obiegu.
Ethereum
Jedna z nowszych propozycji, która daje możliwości sprzedażu oraz zakupu wirtualnych tokenów. Za pomocą waluty Ethereum możliwe jest zawieranie kontraktów - skrypty kodu ETH można wdrożyć do blockchaina.
Litecoin
Jeśli zastanawiasz się, jakie są kryptowaluty, z pewnością nie możesz zapomnieć o Litecoin, która jest jedną z najstarszych pozycji na rynku. W konkurencji z Bitcoinem Litecoin ciągle usprawnia szybkie przetwarzanie bloków. Na uwagę zasługuje również większa podaż.
Bitcoin Cash
Powstał on w wyniku małego rozłamu w społeczności głównej waluty Bitcoina. Wersja Cash działa na bardzo podobnych zasadach. Największą różnicą jest zastosowanie większych bloków, dzięki którym skróceniu uległ czas potrzebny na dokonanie transakcji. Dodatkowym atutem są także mniejsze koszty.
*Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.