Impily logo

Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty?

Ania

Ania

07 października 2021
 Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty?

Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty?

Kilka lat temu kryptowaluty stały się niesamowicie popularne i nie można się temu dziwić. Dzięki nim wielu inwestorów znacznie się wzbogaciło, co tylko zwiększyło liczbę osób nimi zainteresowanych. Z tego powodu postanowiliśmy przygotować wpis, z którego dowiesz się, jak kupować kryptowaluty oraz jak je sprzedawać – w sposób bezpieczny i sprawdzony.

Dlaczego kryptowaluty stały się tak popularne?

Największą zaletą kryptowalut jest ich zdecentralizowanie. Oznacza to, że nie istnieją żadni zarządcy oraz emitenci czy organy kontrolujące. Nie mogą one zostać skonfiskowane oraz zablokowane, ponieważ jedynie właściciel ma do nich dostęp. Dzięki temu wyróżniają się pod względem bezpieczeństwa – są przyznawane razem z prawem własności, a zarządzanie nimi jest oparte na dowodzie kryptograficznym, czyli skomplikowanych algorytmach. Do tego ich podaż jest ograniczona – ich liczba pozostaje stała. To waluty międzynarodowe, więc można je kupować i sprzedawać na całym świecie. Ze względu na brak regulacji względem kursu, bywają niestabilne, co jednak często powoduje wiele okazji do wzbogacenia się.

Skomplikowanie algorytmów sprawia, że na rynku kryptowalut praktycznie nie występują oszustwa, ponieważ szyfrowanie danych w tym przypadku jest naprawdę zaawansowane.

Waluty te są doceniane za wysoką stopę zwrotu, oczywiście, jeśli inwestycja jest przemyślana. To opcja dużo wygodniejsza od np. korzystana z giełdy papierów wartościowych. Warto też zaznaczyć, że obecnie silnie się rozwija, co wiąże się z powstawaniem nowych regulacji prawnych. Dlatego dobrze skorzystać z obecnej sytuacji, ponieważ może to być naprawdę opłacalne.

Jak kupować kryptowaluty?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieją dwie możliwości w tym zakresie. Są to tak zwane kantory kryptowalut i giełdy kryptowalutowe. Różnią się one od siebie pod względem zasad działania, ale też bezpieczeństwa czy możliwych różnic względem kursów.

Czym charakteryzuje się giełda? Jak wspomnieliśmy wcześniej, liczba kryptowalut pozostaje stała, natomiast koszt zakupu jest określany przez wolny rynek, a więc działania i liczbę użytkowników danej platformy. Z tego powodu warto najpierw dowiedzieć się więcej na temat aktualnych kursów, żeby ostatecznie wybrać tę kryptowalutę, która sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Zalecamy przede wszystkim korzystanie z tych najbardziej znanych, ponieważ są najbezpieczniejsze. Okazuje się, że niektórzy ludzie samodzielnie emitują nowe „waluty”, które mają na celu imitowanie tych prawdziwych. Działają one jednak na zupełnie innej zasadzie i są prostym sposobem na oszukanie niedoświadczonych inwestorów. Gdzie szukać dobrych propozycji? Istnieje dość sporo stron internetowych, które zajmują się gromadzeniem informacji odnośnie danej kryptowaluty w formie danych historycznych – niestety, takich wykresów nie da się znaleźć na giełdach.

Kiedy już wybierzesz daną kryptowalutę, to warto znaleźć giełdę – najlepiej wybrać polską. Następnie należy zarejestrować się, przelać pieniądze lub dopisać swoją kartę do konta. Wtedy można zakupić środki (kryptowaluty) i przelać je na giełdę międzynarodową. Polecamy wykorzystywanie takich, które wyróżniają się niskimi prowizjami, ponieważ obrót walutami w przeciwnym wypadku może być o wiele mniej opłacalny.

Co natomiast wyróżnia kantory? Są one o wiele mniej skomplikowane pod względem zasady działania. Do tego wyróżniają się bezpieczeństwem, dlatego znaczna część początkujących inwestorów korzysta właśnie z nich. W tym przypadku kurs konkretnej waluty jest ustalany przez uśrednienie kursów giełdowych, dzięki czemu jest jednocześnie bardziej stabilny. To nie wszystko – w wielu przypadkach istnieje także możliwość przechowywania na nich swoich środków bez obaw o ich utratę. Warto jednak zachować uwagę podczas wyboru kantoru, ponieważ niektóre z nich posiadają wysokie prowizje, a przy tym mogą proponować zawyżone ceny, żeby jeszcze bardziej się wzbogacić. Obrót kryptowalutami jest tutaj bardzo prosty – wystarczy podłączyć kartę pod konto i to wszystko.

Jak sprzedawać kryptowaluty i kiedy to robić?

Sprzedaż kryptowalut – niezależnie od tego, czy kupujesz je na giełdzie czy w kantorze – jest bardzo podobna do zakupu. Wybierając medium do obrotu walutami cyfrowymi warto sprawdzić, w jaki sposób odbywa się ich wypłata, ponieważ niektóre portale oferują przesłanie środków ze sporym opóźnieniem. Jednak znacznie ważniejszym zagadnieniem jest sam moment sprzedaży kryptowalut. Eksperci często polecają początkującym inwestycję długoterminową, ponieważ codzienny obrót jest trudny, wymaga wiedzy, a przy tym ciągłej obserwacji rynku. Jeśli widzisz wzrost wartości, możesz sprzedać część środków, a resztę pozostawić dla ewentualnego zarobku w przyszłości, na przykład za rok.

Gdzie sprzedawać kryptowaluty?

Jak wyjaśniliśmy wcześniej, kryptowaluty mogą być kupowane i sprzedawane na giełdach lub w kantorach. Przede wszystkim polecamy korzystanie z pierwszej opcji wyłącznie do obrotu, ale nie przechowywania, dlatego dla długoterminowej inwestycji zaleca się skorzystanie z tzw. portfela kryptowalut lub kantoru. Giełda może bowiem stracić płynność finansową, a przy tym jest mniej stabilna.

Postaw na bezpieczne inwestycje i skorzystaj z naszej oferty

Zapraszamy do skorzystania z naszego kantoru – Impily. W przeciwieństwie do wielu innych platform tego rodzaju nie pobieramy prowizji za zakup kryptowaluty czy płatności na rzecz zasilenia konta. Możesz u nas bezpiecznie przechowywać środki przez dowolnie długi czas – działamy także jako portfel kryptowalut. Nie musisz także uiszczać opłaty abonamentowej. Nasz kantor wyróżnia się pod względem intuicyjnego i prostego w obsłudze interfejsu. Umożliwiamy dodanie swojej karty MasterCard lub Visa. Obrót dotyczy znanych i sprawdzonych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum czy Ripple. Możesz u nas liczyć na niskie kursy i pełne bezpieczeństwo, serdecznie zapraszamy!

Uwaga! Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Używamy plików cookie