Impily logo

Gdzie trzymać kryptowaluty?

Paweł

Paweł

29 listopada 2021
Gdzie trzymać kryptowaluty?

Gdzie trzymać kryptowaluty? Jaki portfel sprawdzi się najlepiej?

Gdzie trzymać kryptowaluty? - to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez początkujących inwestorów. Bezpieczne przechowywanie aktywów jest bardzo ważne, niezależnie od tego, w jaką walutę elektroniczną inwestujesz. Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie trzymać i jak zabezpieczyć kryptowaluty, przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy!

Giełda kryptowalut

Istnieje kilka możliwości przechowywania kryptowalut. Pierwszą z nich jest trzymanie aktywów na giełdzie, czyli w centrum świata wirtualnych walut. Niestety to rozwiązanie ma sporo wad. Przede wszystkim działania giełd kryptowalut nie regulują szczegółowe przepisy, a nad ich funkcjonowaniem nie czuwa żadna organizacja. Zatem, jeśli Twoje aktywa znikną i będziesz domagał się zadośćuczynienia ze strony giełdy, masz niewielkie szanse na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy. To niestety nie są jedyne wady przechowywania kryptowalut na giełdzie. Aktywa trzymane na giełdach są łakomym kąskiem dla oszustów i hakerów. Wynika to z faktu, iż na giełdach dostępne są spore oszczędności, nad którymi nie sprawuje kontroli żadna finansowa instytucja. Zatem, giełdy kryptowalut najlepiej traktować jako usługodawców, u których można kupować i sprzedawać wirtualne waluty. Jeśli jednak zamierzasz przechowywać swoje aktywa, prześlij je na portfel offline lub online.

Portfele kryptowalut online (hot wallet)

Aktywa można przechowywać w portfelach kryptowalut online. Zaliczają się do nich portfele mobilne, przeglądarkowe i desktopowe. Pierwsze, czyli mobilne, mają postać aplikacji na smartfona lub tablet. Umożliwiają dokonywanie szybkich transakcji poprzez zeskanowanie kodu QR. Ich wadą jest fakt, iż zapewniają średni poziom bezpieczeństwa. Dedykowane są osobom, które chcą przechowywać w portfelu niedużą ilość kryptowalut.

Kolejnym typem portfeli online są modele przeglądarkowe. Dostępne są one zarówno z urządzeń mobilnych, jak i komputera. Ich dużą zaletą jest wygoda i dostępność. Niestety nie są one w pełni bezpieczne, dlatego zalecane są osobom, które chcą przechować niewielką ilość aktywów przez krótki czas.

Kryptowaluty można również przechowywać w portfelu desktopowym, czyli w aplikacji, którą wystarczy pobrać, a następnie zainstalować na komputerze. Portfele kryptowalut desktopowe dzielą się na lekkie i pełne.

Portfele kryptowalut offline (cold wallet)

Portfele kryptowalut offline uważane są za najbezpieczniejsze, gdyż przechowywane w nich aktywa są odseparowane od sieci. Dzięki temu nie mają do nich dostępu hakerzy i oszuści. Obecnie dostępne są dwa rodzaje portfeli kryptowalut offline: portfele USB i portfele papierowe. Pierwsze z nich nazywane są również portfelami sprzętowymi. Portfele kryptowalut USB przypominają pendrive’a. Zainstalowane są na nich specjalne oprogramowania umożliwiające zarządzanie zebranymi aktywami. Aby wykonać transakcje przy ich pomocy, należy podłączyć je do komputera stacjonarnego bądź laptopa. Dopiero zaszyfrowane i podpisane transakcje są przekazywane dalej. Należy zaznaczyć, iż klucze prywatne nie opuszczają specjalnego urządzenia, dzięki czemu portfele kryptowalut USB mogą być używane nawet na urządzeniach zainfekowanych. Ponadto portfele kryptowalut USB pozwalają na tworzenie kopii zapasowych. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż nawet jeśli ulegną zniszczeniu lub zostaną zgubione, masz szansę odzyskać ich zawartość. W przypadku portfelu kryptowalut USB każdy przelew należy zautoryzować, wpisując ręcznie kod PIN. Ten rodzaj portfeli cechuje się wyjątkowym bezpieczeństwem, dlatego bez przeszkód można na nim przechowywać większą ilość kryptowalut. Czy zatem portfele USB nie mają żadnych wad? Ich jedynym minusem jest fakt, iż są mało wygodne.

Drugim typem portfeli kryptowalut offline są modele papierowe, czyli kartki, na których drukuje się klucze publiczne i prywatne. Cechują się one w wysokim bezpieczeństwem, jednak trzeba odpowiednio je zabezpieczyć. Najlepiej przechowywać je w sejfie lub miejscu niedostępnym dla osób trzecich. Zaleca się wykonanie ich kopii w razie, gdyby oryginał uległ zniszczeniu bądź zgubieniu. Dużą zaletą papierowych portfeli kryptowalut jest fakt, iż są darmowe i łatwe w wykonaniu. Niestety nie są one najwygodniejsze. Aby wykonać transakcje przy ich pomocy, należy na początku zaimportować klucz prywatny do aplikacji lub prywatnego klucza. Ponadto warto pamiętać, iż w portfelach papierowych można przechowywać wyłącznie jeden typ wirtualnych walut.

*Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Używamy plików cookie