Czy kryptowaluty są bezpieczne?
Trudno uwierzyć, że kryptowaluty towarzyszą nam już od ponad dziesięciu lat – 3 stycznia 2009 roku wykopany został pierwszy bitcoin, co dało początek zupełnie nowej metodzie płatności, jaką stały się wirtualne pieniądze. Przez wiele lat jego funkcjonowania bardzo dużo się zmieniło, a samo BTC notowało zarówno spektakularne wzrosty wartości, jak i jej dramatyczne spadki.
Obecnie rynek kryptowalut jest znacznie większy i bardziej złożony niż ten, który istniał przed dziesięcioma laty. Pojawiły się waluty alternatywne, takie jak Litecoin, Ethereum czy Ripple. Ich wartości, popularność i sposoby pozyskiwania różnią się od siebie, jednak w dalszym ciągu opierają się one na technologii blockchain.
Wiele osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami, zadaje sobie pytanie, czy to bezpieczne. Postanowiliśmy zatem zebrać dla Was najważniejsze fakty i mity dotyczące tego tematu i sformułować odpowiedź.
Kryptowaluty–zagrożenia– fakty i mity
Ze względu na intensywny wzrost popularności kryptowalut pojawiło się bardzo wiele mitów na ich temat. Sporo z nich powstało po prostu z niewiedzy użytkowników, jednak stały się na tyle znane, że mnóstwo osób uznało je za fakty.
Pierwszym z mitów jest postrzeganie bitcoina jako nielegalnego procederu i narzędzia oszustw. Jest to oczywiście nieprawda, która wielokrotnie była już wyjaśniania. Kryptowalutypozostają całkowicie legalne, co potwierdza wydany przez TSUE wyrok, na mocy którego są one uznawane za prawny środek płatniczy. Co więcej – sama charakterystyka walut wirtualnych sprawia, że handlowanie na legalnie działających giełdach, „kopanie” czy płacenie za pomocą BTC i innychkryptowalut mają bardzo małą podatność na oszustwa. Wynika to z faktu, że dzięki blokchainowi i temu, w jaki sposób one funkcjonują, każdy pojedynczy bitcoin jedna osoba może sprzedać tylko raz.
Prawdą jest natomiast, że wśród osób zajmujących się kryptowalutamidziałają oszuści, którzy różnymi technikami próbują uzyskać dostęp do wirtualnych portfeli ich posiadaczy. Ich odsetek jest jednak znacznie mniejszy, niż np. kieszonkowców, co wyraźnie pokazuje skalę tego problemu. Kradzieże bitcoinów zdarzają się bardzo rzadko, najczęściej podczas korzystania z usług podejrzanych kantorów, giełd czy sklepów.
Kolejną nieprawdą jest to, że rynek kryptowalut znajduje się „pod butem” hakerów. Oczywiście, jak w przypadku każdej technologii komputerowej, także w kryptowalutach, na ich giełdach i w punktach sprzedaży zdarzają się cyberataki. Tym bardziej, że wartość bitcoina jest w przełożeniu na fizyczne środki płatnicze bardzo duża. Przestępcy próbują bardzo różnych metod, jednak uzyskanie dostępu do portfeli użytkowników czy przeprowadzenie zmasowanego ataku na giełdę jest bardzo skomplikowane. Co prawda takie zdarzenia nie należą do rzadkości, jednak często kończą się one fiaskiem atakujących.
Kryptowaluty– czy to bezpieczne?
Istnieje całkiem spore osób, które uparcie twierdzą, że kryptowaluty to wyłącznie bańka spekulacyjna lub piramida finansowa. Ani jedno, ani drugie nie jest prawdą. Na rynku jest co prawda wielu spekulantów, którzy sztucznie podnoszą ceny, aby szybko sprzedać swoje bitcoiny z zyskiem, jednak użytkownicy coraz bardziej uodparniają się na ten proceder. Takie sytuacje mają też miejsce na największych giełdach na świecie, więc kryptowaluty nie są jedyne.
Prawdziwym zagrożeniem dla osób handlujących BTC jest natomiast jego niestabilność. Jednego dnia może on kosztować małą fortunę, by w przeciągu kilku następnych tygodni regularnie spadać o setki procent dziennie. Dzieje się tak, ponieważ wartość kryptowaluty bazuje na dwóch podstawowych czynnikach – jej popularności, a także liczbie wykonywanych przy jej użyciu transakcji. Dla przykładu pod koniec ubiegłego roku mogliśmy zaobserwować znaczny skok wartości BTC, który spowodowany był tym, że postanowiły zainwestować w niego duże firmy. Dla wielu osób był to też znak rosnącej wiarygodności walut wirtualnych, a także coraz większego zaufania i zainteresowaniatymi środkami płatniczymi.
Istnieje też inny problem związany bezpośrednio ze sposobami przechowywania kryptowalut. Dostęp do portfela uzyskuje się na podstawie specjalnego klucza prywatnego, do którego dostęp mamy tylko my. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że nie można go w żaden sposób odzyskać bądź przywrócić, a zatem jeśli zapomnimy tego ciągu znaków, nasz bitcoin przepadnie bezpowrotnie. Obecnie szacuje się, że właśnie w ten sposób na rynku przepadło około 3 milionów bitcoinów.
Czy kryptowaluty są bezpieczne?
Mimo ryzyka, jakie wiąże się z inwestycją w kryptowaluty, oraz czyhającymi na nas oszustami innymi zagrożeniami, trzeba jednak przyznać, że szansa na utratę naszych pieniędzy jest niewielka, a już napewno zdecydowanie mniejsza niż możliwośćzostania ofiarą napadu czy pospolitej kradzieży. Jeśli odpowiednio zadbamy o zabezpieczenia i będziemy korzystali tylko z zaufanych i sprawdzonych kantorów, giełd i portfeli – takich jak np. nasz, to możemy mieć pewność, że nasze oszczędności są bezpieczne.
Dlaczego warto zainwestować w kryptowaluty?
Kryptowaluty są poważnym pretendentem do zostania głównym środkiem płatniczym w przyszłości. Era pieniądza drukowanego będzie co prawda trwać jeszcze długo, ale coraz więcej państw zaczyna interesować się stworzeniem własnej waluty wirtualnej. Ponadto kryptowalutymają sporo zalet: są zdecentralizowane, odporne na inflację i dostępne w zasadzie dla każdego. Realizacja nawet dużych transakcji za ich pośrednictwem przebiega błyskawicznie.
Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją, ale nie wiesz, od czego zacząć, to znalazłeś się w dobrym miejscu. Jesteśmy nowoczesnym kantorem kryptowalut i dzięki naszym usługom masz możliwość błyskawicznego wejścia na ich rynek. U nas zamienisz złotówki i euro na najpopularniejsze waluty wirtualne, w tym BTC, ETH i XRP. Ponadto możemy też zająć się przechowaniem Twoich oszczędności w prywatnym portfelu, do którego tylko Ty będziesz miał dostęp. Gwarantujemy bezpieczeństwo i atrakcyjne ceny. Serdecznie zapraszamy!
Uwaga! Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.