Czy bitcoin jest w Polsce legalny?
Pojawienie się kryptowaluty wywołało wiele kontrowersji przez długi czas wiele osób nie wiedziało czy bitcoin jest legalny, jednak obecnie już kryptowaluty w Polsce są w pełni legalne, jak w około 40% wszystkich państw świata i na terenie całej Unii Europejskiej. Co więcej, w Polsce powstaje wiele projektów, a technologia blockchain ciągle się rozwija. Regulacje prawne każdy kraj musi zrealizować indywidualnie, toteż istnieje ogromny podział społeczności światowej co do przyjęcia kryptowalut.
Czym jest kryptowaluta?
Istnieje definicja Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, wprowadzona do Polskiego systemu prawnego ustawą AML, według której wirtualna waluta, to cyfrowa reprezentacja wartości, nieemitowana przez bank centralny, instytucję kredytową ani instytucje pieniądza elektronicznego, która w określonych okolicznościach może zostać użyta jako alternatywa dla tradycyjnych pieniędzy. Z perspektywy prawa, nie są to pieniądze elektroniczne, choć według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej bitcoin powinien zostać za niego uznany, a zatem obrót nim powinien być zwolniony z podatku VAT.
Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, choć istnieje też szereg innych, liczących się kryptowalut określanych mianem „altcoinów”. Aktualnie istnieje około 1500 kryptowalut, których sukcesywnie przybywa.
Początki BTC są interesujące, nie jest to pierwsza kryptowaluta, wcześniejsze powstawały już w 2008 roku, ale dokonano nią pierwszej płatności w 2010 roku i zapłacono nią za dwie pizze. Wówczas 10 000 BTC było warte około 40 dolarów, obecnie ta sama ilość kosztuje około 100 000 000 dolarów. Historia bitcoina bogata jest we wzloty i upadki, jednak zdecydowanie więcej jest tych drugich. Warto zaznaczyć, że obecna wartość BTC urosła do horrendalnych kwot w ciągu raptem 5 lat, gdyż wcześniej bitcoin nie był wart zbyt wiele, a jego cena za jedną monetę wynosiła około 1000 dolarów.
Skąd bierze się bitcoin?
Bitcoin powstaje w procesie wykopywania. Specjaliści przyrównują to określenie do odkopywania grudek złota w czasach gorączki złota. Wykopywanie odbywa się za pośrednictwem koparek, czyli aplikacji wykorzystujących wydajność komputera o dużej mocy obliczeniowej. „Kopaniem” może zając się każda osoba, która posiada odpowiedniej jakości sprzęt, lecz aby mogła pracować, musi przystąpić do grupy zajmującej się tym fachem. Jest to praca zespołowa, ale w pełni zautomatyzowana. Proces polega na stworzeniu wspólnymi siłami zdalnego superkomputera, który rozpracuje algorytm kryptograficzny. Czas procesu zależy od mocy komputerów w grupie. Obecnie potrzeba coraz więcej energii elektrycznej, aby przeprowadzać procesy wydobywcze, a co ciekawe 4/5 światowych mocy wydobywczych znajduje się na terenie Chin.
Polska – kryptowaluty nie są uregulowane
W Polsce nie ma żadnych regulacji, które ograniczałyby lub zakazywały występowanie bitcoina. Ministerstwo Finansów nie wprowadziło legislacji dotyczącej działalności wirtualnej waluty ani regulacji dotyczących obrotu kryptowalutami w Polsce. Jedną z nielicznych polskich regulacji jest konieczność odprowadzenia podatku dochodowego od transakcji w oparciu o cyfrowe waluty. Mimo to status prawny bitcoina w Polsce nadal jest nieuregulowany. Jedyną ustawą, w której wystąpiła próba definicji kryptowaluty to ustawa o przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu oraz prania brudnych pieniędzy.
Bitcoin – Polska
Istnieje wiele miejsc, gdzie możesz handlować kryptowalutą. Takie miejsca nazywane są giełdami, dozwolone jest tam kupowanie i sprzedawanie kryptowalut w tym również BTC. Polska posiada również swoje, polskie giełdy bitcoin, które są równie popularne jak giełdy globalne.
Czym jest giełda kryptowalut?
Inwestorzy znajdą tam szereg informacji koniecznych do rozpoczęcia gry na giełdzie takie jak kursy, notowania kryptowalut, a także statystyki dotyczące panujących trendów wśród innych graczy. Nie ma ograniczeń co do doświadczenia inwestorów, na polskich giełdach bitcoin mogą grać zarówno laicy, jak i doświadczeni handlarze.
Co ważne dla początkujących graczy, giełdy ustalają systemy zabezpieczeń, które chronią inwestorów przed utratą środków lub kradzieżami.
Kantor kryptowalut – alternatywa dla gracza giełdowego
Oprócz możliwości gry na giełdzie można również skorzystać z ofert kantorów internetowych. W kantorze, w przeciwieństwie do giełdy ceny nie są kształtowane przez użytkowników. Waluta, którą kupisz lub sprzedasz w kantorze, jest bezpieczniejsza, transakcja szybsza, a także łatwiejsza niż na giełdzie. Niemniej sposób inwestycji zależy wyłącznie od Ciebie. Warto spróbować obu sposobów i wybrać, z którym czujesz się wygodniej. Koniecznie sprawdź naszą ofertę, gdzie znajdziesz wiele największych kryptowalut. Możesz zapłacić za kupno za pomocą przelewu bankowego w złotówkach lub euro, ale także za pośrednictwem karty płatniczej. Środki, które uzyskasz ze sprzedaży walut, automatycznie zostaną przekazane do twojego portfela. Nie oferujemy możliwości przesyłania zakupionych wirtualnych walut na portfele zewnętrzne, więc nie ma możliwości, aby ktoś przechwycił Twoje pieniądze. Twoje kryptowaluty są u nas zgromadzone na portfelach niepodłączonych do sieci, a dostęp do nich jest strzeżony procedurami zapewniającymi najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Jeśli planujesz inwestycję w bitcoin kup ją na polskiej giełdzie bitcoina lub w kantorze, to da Ci pewność i bezpieczeństwo, że transakcja jest realna i skuteczna.
Uwaga! Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.