Co to jest wolumen kryptowaluty?
Mimo że rynek kryptowalut jest trudnym do poruszania się środowiskiem, przyciąga coraz to nowych inwestorów. Obietnica prostego, szybkiego i nieokupionego wysiłkiem zysku kusi kolejne osoby, które nie zważając na nic, wkładają kolejne sumy pieniędzy w nieznane im aktywa. Kryptowaluty, tak jak akcje na giełdzie, cechują się ogromną dynamiką i niestabilnością. Jednego dnia ceny mogą być wysokie, by drugiego zaraz spaść o nawet 70-80%, ponieważ nie mają żadnego powiązania z istniejącymi fizycznie aktywami. Z tego względu warto najpierw zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami, jakimi są wolumen i analiza techniczna oraz ich znaczeniem na rynku kryptowalut.
Analiza techniczna
Aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest wolumen, warto najpierw wyjaśnić kwestię analizy technicznej. To nic innego jak techniki umożliwiające badanie dynamiki rynku kryptowalut. Oznacza to, że dzięki nim nie tylko prześwietlisz sytuacje, które już się wydarzyły. Przede wszystkim na ich podstawie szuka się wzorca, za pomocą którego będziesz mógł przewidzieć kolejne zachowania, a więc spadki i wzrosty cen poszczególnych kryptowalut. Umożliwia to znalezienie konfiguracji rynkowych, które przyniosą największy zysk, czyli momentów, kiedy najlepiej będzie sprzedać lub kupić wybrane aktywa. Analiza techniczna pokazuje wszystkie istotne czynniki w formie wykresu.
Wolumen kryptowalut - co to jest?
Wolumen to wartość, która przedstawia stopień aktywności inwestorów, ich skłonność do zawierania transakcji - jak często kupowali lub sprzedawali daną kryptowalutę w konkretnym odcinku czasu. Stanowi jeden z najbardziej istotnych wskaźników, dzięki któremu analiza techniczna może być pełna. Na histogramie przedstawia się do zazwyczaj w formie słupków - czerwony oznacza spadek ceny, a zielony wzrost, natomiast wysokość słupka przedstawia wielkość obrotów.
Wolumen pokazuje intensywność oraz ważność trendów panujących na rynku. Niektórzy bagatelizują jego wkład w analizę techniczną oraz wpływ na zawieranie transakcji przez mniejszych inwestorów, jednak jego zrozumienie umożliwia zauważenie źródła, które spowodowało zmianę ceny, a także punkty, w których do gry weszli poważni inwestorzy z ogromnym kapitałem. W praktyce dla mniejszych inwestorów wysoki wolumen oznacza także większą szansę na znalezienie chętnych do kupna posiadanych aktywów.
Ponadto analiza świec na histogramie pozwala na wyciągnięcie wniosku, czy wzmożone zainteresowanie będzie trwało dłuższy czas, czy jest tylko chwilowe, a wyższe ceny stanowią jedynie niczym niepoparte działanie. Dlatego pod uwagę trzeba również brać korektę spadkowej wcześniejszych wzrostów. W przypadku, gdy świeca spadkowa utrzymywała się na wysokim poziomie lub na nieco niższym niż świeca wzrostowa, oznacza to, że kupione aktywa przyniosły zyski.
Dlaczego wolumen jest tak wiarygodny?
Wolumen stanowi jedno z bardziej prawdomównych wartości, ponieważ pokazuje rzeczywisty ruch na rynku. Tak jak procesem sprzedaży i zakupu da się manipulować, tak wartością wolumenu już nie. Dzięki niemu można zweryfikować wszelkiego rodzaju spadki lub wzrosty cen - jeśli nastąpiła któraś z tych sytuacji, ale wolumen utrzymuje się na stałym poziomie, oznacza to, że ruch został wygenerowany sztucznie. Robią tak osoby, które chcą sprzedać aktywa po kosztach lub uaktywniły zlecenia obronne.
Impily.com - kantor kryptowalut
Szukasz miejsca, gdzie mógłbyś w łatwy sposób operować transakcjami dotyczącymi posiadanych przez Ciebie aktywów? Oferujemy rozwiązanie, dzięki któremu masz możliwość kupna i sprzedaży Bitcoina, Etherum, Ripple, DogeCoin, Mana i innych kryptowalut po średnich cenach. W ten sposób zmniejszasz ryzyko nieudanej transakcji oraz zapewniasz sobie bezpieczeństwo, ponieważ wszystkie działania mające na celu kupno lub sprzedaż, przechowywane aktywa oraz płatności są ściśle chronione za pomocą zaawansowanych technologii. Zapewniamy stały dostęp do posiadanych przez Ciebie środków oraz niepobieranie opłat za zakup, sprzedaż lub przechowywanie ich.
*Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.