Co to jest Uniswap?
Ostatnio coraz więcej osób interesuje się giełdą i inwestowaniem w kryptowaluty. Dla wielu brzmi to dość podejrzanie i niepewnie, jednak duża część społeczeństwa decyduje się na inwestowanie. Nie ma się co dziwić – dodatkowe źródło dochodu zawsze jest mile widziane, a według wielu zapewnień, dzięki giełdzie można zarobić naprawdę dużo przy niewielkim nakładzie pracy. Jednak korzystanie z giełdy może sprawić nam nieco problemów. Dla niektórych zrozumienie zasad, które na niej obowiązują, może być nieco kłopotliwe. Do tego proces rejestracji i weryfikacji na giełdzie może być żmudny i skomplikowany. Kolejnym problemem są ataki hakerskie, które często zdarzają się na różnych platformach. Jak więc znaleźć giełdę, która będzie bezpieczna i prosta w obsłudze? Z pomocą przychodzi nam Uniswap. Co to jest? Czy warto przyjrzeć się tej platformie? Jakie są jej zalety? O tym poniżej.
Czym jest Uniswap?
Jest to zdecentralizowana giełda kryptowalut. Obecnie Uniswap uznaje się za najpopularniejszą giełdę dla tokenów Ethereum ERC-20. Platforma została założona przez Haydena Adamsa w listopadzie 2018 roku. Codziennie korzysta z niej kilkadziesiąt tysięcy użytkowników. Giełda jest obsługiwana przez oprogramowanie typu open source. Uniswap wykorzystuje pulę płynności, co znacznie poprawia wydajność i elastyczność platformy. Giełda nie używa księgi zamówień, aby ustalić cenę. Cały proces opiera się na proporcjach tokenów w pulach płynności. Platforma korzysta także z wyroczni, uśredniających informacje o cenach. Dzięki temu są one bardziej wiarygodne i trudniej jest je zmanipulować. Opłata za każdą transakcję na Uniswap wynosi 0,3%.
Czym charakteryzuje się Uniswap?
Giedła Uniswap wyróżnia się na tle innych platform. Wiele osób uważa, że ze wszystkich giełd to właśnie Uniswap jest najprostszy w obsłudze. Po pierwsze, platforma nie wymaga rejestracji ani weryfikacji. Cały proces transakcji jest przeprowadzany na podstawie krótkiego formularza, który musi zostać wypełniony przez użytkownika. Kolejną zaletą Uniswap jest to, że nasze środki będą przechowywane w portfelu użytkownika, dzięki czemu giełda jest bezpieczna dla wszystkich. Na tej platformie można także handlować dowolnymi tokenami, które bazują na Ethereum. Użytkownik samodzielnie decyduje, który token wybrać, a następnie umieszcza go w pulach płynności, które określają, czy znajdują się one na platformie. Na Uniswap nie ma procesu notowań ani poboru opłat. Oczywiście nie wszystkie pary transakcyjne są dostępne na giełdzie, jednak Uniswap może się pochwalić bardzo szerokim wyborem. Łącznie oferuje ich ponad 2000.
Jak handlować na Uniswap?
Korzystanie z giełdy Uniswap jest bardzo proste. Jeśli chcemy zacząć handlować, musimy zacząć od odwiedzenia platformy. Tam należy się zalogować przy pomocy portfela Metamask. Kiedy już połączymy go z giełdą, możemy przejść do handlowania. Cały proces opiera się na wypełnieniu prostego, krótkiego formularza. Zaczynamy od wybrania tokenu, za który chcemy dokonać zakupu. Później musimy określić ilości walorów, za pomocą których ma być przeprowadzony handel. Jedno pole trzeba wypełnić samodzielnie, a drugie uzupełni się automatycznie. Warto wspomnieć, że na Uniswap walory są kupowane z puli płynności, a nie od innego użytkownika. Na tym etapie możemy zweryfikować, czy dana cena rynkowa jest rzeczywiście korzystna. Jeśli chcemy dokonać transakcji, klikamy guzik swap. Pojawi się wtedy okno w portfelu Metamask potwierdzające transakcję. Oznacza to, że coiny są naszą własnością.
Uniswap – czy warto?
Odpowiedź na pytanie brzmi: jak najbardziej! W Internecie można znaleźć wiele pochlebnych opinii zadowolonych użytkowników, którzy korzystali z Uniswap. Doceniają oni platformę przede wszystkim za jej prostotę i bezpieczeństwo. Chociaż może się wydawać, że giełda kryptowalut to coś skomplikowanego, tak naprawdę wystarczy kilka kliknięć dziennie, aby w szybki i przyjemny sposób handlować tokenami Ethereum ERC-20. Umożliwia to szybki i bezproblemowy zysk. Uniswap przyciąga codziennie coraz więcej nowych użytkowników, którzy doceniają szereg zalet tej platformy.
Jak uniknąć niepowodzeń, korzystając z Uniswap?
Pomimo potwierdzonej skuteczności i licznych pozytywnych opinii niektóre transakcje na Uniswap mogą skończyć się niepowodzeniem. Takie szanse nie są duże, jednak warto się zabezpieczyć i zminimalizować ryzyko. Aby mieć pewność, że nasza transakcja nie zostanie odrzucona, dobrze jest zminimalizować odstęp między wyklikaniem transakcji, a jej wykonaniem na blockchainie. Dzięki temu będziemy mieć nie tylko większą pewność, że nasza transakcja skończy się pomyślnie, ale także zmniejszymy ryzyko dużej zmiany kursowej. Jednak warto pamiętać, że platforma stosuje opcję Limit additional price slippage, która pomaga zapobiec przeprowadzaniu transakcji, kiedy na giełdzie pojawiają się nagłe zmiany kursu. Co więcej, możemy samodzielnie ustalać wartość zmiany kursu. W ustawieniach domyślnych jest to 1%.
Uwaga! Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.