Impily logo

Altcoin najpopularniejsze kryptowaluty poza Bitcoinem

Ania

Ania

07 października 2021
 Altcoin najpopularniejsze kryptowaluty poza Bitcoinem

Altcoin najpopularniejsze kryptowaluty poza Bitcoinem

Od momentu pojawienia się kryptowalut, ich popularność stale wzrasta. Z tego powodu cały czas powiększa się ich ilość na rynku i często trudno jest znaleźć te będące najlepszym medium do inwestycji. Z tego powodu postanowiliśmy przygotować wpis, w którym poznasz najpopularniejsze kryptowaluty poza znanym już wszystkim Bitcoinem. Zapraszamy do lektury!

Nowe kryptowaluty zaczęły się pojawiać stosunkowo szybko po wprowadzeniu do obiegu Bitcoina. Wszystkie poza nim określa się mianem altcoin. Różnią się między sobą przede wszystkim metodami kryptografii, a więc sposobami szyfrowania danych. Poza tym jednak łączą je wszystkie cechy charakterystyczne dla walut cyfrowych. Chodzi oczywiście o brak organu nadzorczego, kurs ustalany przez popyt, a także prawo do własności, a więc nie ulegają konfiskacie czy blokadom.

Jakie są kryptowaluty? Szyfrowanie

Bardzo popularne rodzaje kryptowalut opierają swoje działanie na zasadzie algorytmów SHA 256, czyli technologii wykorzystywanej w ramach zabezpieczania stron internetowych certyfikatem SSL. Wyróżnić można także tokeny ERC20, których pierwowzorem jest Ethereum i działają w obrębie sieci wspomnianej waluty. Można się także spotkać z hybrydami, czyli nowe kryptowaluty bazujące na nowych rozwiązaniach.

Najpopularniejsze kryptowaluty altcoin – lista kryptowalut

Ethereum

to zdecydowanie najbardziej popularna po Bitcoinie kryptowaluta, która jednak znacznie różni się pod względem działania (Bitcoin wykorzystuje algorytm SHA 256, natomiast Ethereum ERC 20). Waluta została stworzona w 2015 roku i cały czas cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Ethereum (w skrócie ETH) wykorzystuje tak zwane Smart Contacts, umożliwia tworzenie skryptów oraz aplikacji, które są zapisywane w łańcuchu danych. Podaż w tym przypadku jest nieograniczona (a w Bitcoin tak), dlatego wydobycie będzie o wiele prostsze niż w przypadku starszego brata (BTC).

Litecoin

to bardzo stara (jak na ten środek płatniczy) kryptowaluta, która powstała dwa lata po Bitcoinie, czyli w 2011 roku. Sposób działania jest niemal identyczny co BTC, jednak blok w przypadku tej waluty zostaje przetwarzany co około 2,5 minuty, a więc cztery razy szybciej. Całkowita podaż w tym przypadku wynosi 84 miliony jednostek. Nadal jednak nie może się równać pod względem popularności ze swoim “oryginałem”.

Ripple

ta kryptowaluta altcoin (XRP) posiada znaczną przewagę nad swoją konkurencją. Mianowicie w jej przypadku czas łączenia się między blokami wynosi około 4 sekundy, dlatego jest określana mianem waluty użytkowej. Nieprzypadkowo z Ripple korzystają banki i instytucje finansowe, żeby przesyłać między sobą środki. Przez to można zakładać, że w przyszłości XRP stanie się częścią tradycyjnego systemu finansowego.

Tether

jest to waluta powstała w 2014 roku i działa zgoła inaczej niż te wymienione wyżej. Przede wszystkim została stale połączona z kursem USD (dolara amerykańskiego). Taki system określa się mianem stable-coins. Jest ona jednak bardzo kontrowersyjna, ponieważ zgodnie z założeniem, kryptowaluta nie powinna mieć organu nadzorczego, a Tether jest emitowany przez prywatną firmę, która może mieć spory wpływ na jego wartość. Ta dotychczas nie poświadczyła również, że posiada dostateczne aktywa do wykupu kryptowaluty. Z tego powodu nie zalecamy inwestycji w Tether, jednak wspominamy o walucie w ramach ciekawostki.

Lisk

Lisk to kolejna kryptowaluta, która została stworzona w 2016 roku. Początkowo wyemitowano 100 000 000 monet. Co ciekawe, w przypadku tej waluty nie dochodzi do zjawiska kopania, a wszystkie transakcje wymagają zatwierdzenia, a przy tym są dodawane do bloków transakcyjnych przez delegatów, których wybierają użytkownicy sieci. Czas jednego bloku wynosi w tym przypadku 10 s, czyli niewiele więcej niż w przypadku Ripple. Wspomniani delegaci mogą tworzyć nowe bloki, za co są wynagradzani jednostkami kryptowaluty. Jest kompatybilny wyłącznie ze sprawdzonymi portfelami.Lisk

Dash

ta waluta jest doceniana przede wszystkim za bezpieczeństwo danych – pozwala na zachowanie prywatności użytkowników. Konstrukcja kryptowaluty została stworzona przez osoby, których dane nie są znane. Czas bloku jest niemal natychmiastowy, dlatego Dash sprawdza się w przypadku konieczności wykonywania szybkich opłat. Pierwszy z bloków został uruchomiony w 2014 roku, a docelowa liczba monet ma wynieść 18 mln.

Tron

waluta została stworzona w Singapurze. Platforma założona przez Justina Suna miała na celu stworzenie systemu do produkcji treści rozrywkowych za sprawą inteligentnych kontraktów. Każdy posiadacz waluty może brać udział w darmowym przechowywaniu danych czy ich publikowaniu. Cena jednostkowa tej monety jest stosunkowo niska, dlatego warto się w nią zaopatrzyć choćby w mniejszej ilości i sprawdzić, czy nie przyniesie to owoców w przyszłości.

Zcash

jest to tak zwana kryptowaluta peer-to-peer. Oznacza to, że w jej przypadku użytkownicy mają zagwarantowaną anonimowość w ramach przeprowadzania transakcji (system nie zapisuje odbiorcy, nadawcy czy kwoty). Warto wspomnieć również o wysokiej klasy algorytmie szyfrowania zk-SNARK. Koparki do wydobywania tej kryptowaluty mogą wykorzystywać w dużym stopniu procesor i również (a nie wyłącznie) kartę graficzną.

Gdzie kupować kryptowaluty altcoin?

Najpopularniejsze kryptowaluty typu altcoin możesz kupować oraz sprzedawać za pomocą portfeli. W przypadku naszej platformy możesz liczyć na pełne bezpieczeństwo oraz niskie kursy. Zakup oraz wypłata środków może się odbyć w dowolnym momencie, a przy tym nie pobieramy prowizji za kupno kryptowalu. Możesz u nas przechowywać środki, jak na portfelu kryptowalut, a przy tym nie wymagamy opłaty abonamentowej. To dobre rozwiązanie dla osób początkujących, ponieważ kantor jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż giełdy. Swoje konto możesz połączyć z posiadaną kartą MasterCard lub Visa. Uwaga! Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Używamy plików cookie