Impily logo

Aktualizacja EIP-1559 Ethereum

Paweł

Paweł

15 listopada 2021
Aktualizacja EIP-1559 Ethereum

Eip 1559 - wszystko o aktualizacji

Kryptowaluty cały czas się rozwijają, co jest zresztą wpisane w ich funkcjonowanie, ponieważ łańcuchy blockchain są coraz dłuższe i wymagają bardziej skomplikowanych obliczeń. Wiele z nich doczekuje się aktualizacji oprogramowania, które mają na celu poprawę działania sieci i okazuje się, że wpływają także na opłaty transakcyjne. W tym roku Ethereum wdrożyło EIP-1559. Co to jest, kiedy wszedł w życie i co zmienia?

Czym jest EIP-1559? Kiedy wszedł w życie?

EIP-1599 to głośny hardfork (zdarzenie polegające na duplikacji głównego łańcucha wraz ze zmianami w jego protokole) sieci Ethereum, który został określony mianem London. Głównym założeniem zdarzenia jest modyfikacja mechanizmu obliczania opłat transakcyjnych. EIP-1559 wszedł w życie 5 sierpnia 2021 roku.

Aktualizacja EIP-1559 Ethereum

Standardowo za wykonanie transakcji z wykorzystaniem waluty uiszcza się opłatę, która jest wliczona w protokół Ethereum. Zgodnie z założeniem, powinna ona zapewniać użytkownikowi szybkie znalezienie się w bloku transakcyjnym (żeby transakcja została zapisana, musi zostać uwzględniona w nowym bloku). Jednak zapłata nie daje gwarancji, że akurat nasza transakcja będzie przetworzona szybko, zwłaszcza w przypadku obciążenia sieci. Z tego powodu istnieje również tzw. miners tip, czyli dodatkowa opłata dla górników, którzy dzięki dodatkowym środkom potraktują naszą transakcję priorytetowo. Tymczasem aktualizacja EIP-1559 sprawia, że Ether przeznaczony na opłatę bazową zostanie spalony. Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie opłat na niskim poziomie, nawet w przypadku dużej ilości transakcji i obciążenia sieci. Efektem aktualizacji może być nawet ujemna inflacja, co przekłada się na siłę waluty.

Aktualizacja jest korzystna dla tzw. drugich warstw

Drugie warstwy są protokołami zaszczepionymi w głównym łańcuchu blockchain, które pozwalają znacznie szybciej i taniej wykonywać transakcje. Przykładem jest Optimistic Rollups, sieć działająca na tej samej zasadzie co blockchain w Ethereum. Plusem jest zwiększenie przepustowości głównej sieci (Ethereum) i decentralizacja, a także możliwość bezpiecznego powrotu do niej. W ich przypadku także zużywa się gas (jednostkę wykorzystywaną do transakcji), który przyczynia się do zwiększenia spalania Etheru.

Wcześniej opłaty za gas były zależne od popytu i podaży, jednak przez aktualizację EIP-1559 stały się stałe, zależne od preferowanego czasu przetworzenia transakcji oraz skomplikowania przepływu. Tym samym sieć Ethereum stała się o wiele bardziej atrakcyjna, co przyczyniło się do wzrostu ceny Etheru, ale swoją cegiełkę dołożyła także deflacja i ograniczona podaż omawianej kryptowaluty. Obecnie jeden żeton kosztuje około 4500 dolarów, natomiast w tym samym czasie w ubiegłym roku (listopad 2020) było to zaledwie ok. 500 dolarów.

Mimo znacznego wzrostu ceny, użytkownicy nadal bardzo chętnie sięgają właśnie po Ethereum w celu wykonywania różnych transakcji. Rodzić może się jednak pytanie, czy warto inwestować w Ether?

EIP-1559 - czy dzięki aktualizacji inwestycja w Ether jest opłacalna?

Aktualny kurs waluty jest zależny od wielu czynników. Od mniej więcej lipca/sierpnia 2021 roku można było zauważyć znaczny wzrost ceny waluty, jednak dalej opłaca się w nią inwestować. Jest to związane ze stałą deflacją. Obecnie wzrost nie jest szczególnie dynamiczny, ale utrzymuje się, a specjaliści z XTB spekulują, że przed końcem roku 2021 wartość żetonu Etheru będzie wynosić około 8000 dolarów. Jest to więc nadal doskonały moment, żeby inwestować w tę walutę.

Jak inwestować w Ethereum? Polecamy skorzystanie z naszego kantoru - Impily. Zawsze oferujemy uśredniony, atrakcyjny kurs walut, a ponadto stosujemy zaawansowane zabezpieczenia. Jesteśmy polskim przedsiębiorstwem, dlatego możesz korzystać z naszej pomocy technicznej bez barier językowych. Umożliwiamy wymiany walut cyfrowych na naszej platformie bez jakichkolwiek prowizji!

*Powyższy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. *uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Używamy plików cookie